Policie kvůli střelbě obvinila strážníka z Vysokého Mýta

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2014 16:43
Podle kriminalistů zastřelil jednoho muže, dalšího vážně zranil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Irena Hošková\Economia

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Pardubická policie dnes obvinila dvaačtyřicetiletého strážníka z Vysokého Mýta z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Podle kriminalistů ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku zastřelil jednoho muže, dalšího vážně zranil. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová. Střílel místní strážník, který nebyl ve službě.

"Skutky šly bezprostředně po sobě, na základě jednoho jeden člověk zemřel. Kvalifikace činu je po dohodě se státním zástupcem. O vazbě se bude rozhodovat zítra (v úterý)," dodala Vavřinová.

Bezproblémový strážník

Podle svědka, který události popsal, se strážník se dvěma muži o víkendu domáhali vstupu na vysokomýtskou diskotéku Stodola pod záminkou, že jde o policejní akci. Minimálně jeden z nich byl opilý. Ochranka je nechtěla pustit dovnitř. Muži proto nastříkali do místnosti pepřový sprej.

Majitel podniku vyběhl ven a křičel na muže, že na ně zavolá státní policii, a oni poté odcházeli pryč. Dva členové ochranky, bratři ve věku 23 a 25 let, je začali pronásledovat. Podle serveru idnes.cz strážník vytáhl legálně drženou zbraň, s níž postřelil jednoho z bratrů a vážně jej zranil. Druhý muž se ke zraněnému sourozenci sklonil a strážník jej střelil do hlavy.

"Když střelec odcházel pryč, běžel jsem s ochrankou za nimi. Namířil na mě pistoli, skrčil jsem se a dál ho nepronásledoval. Kluci za ním běželi dál. Pak jsem slyšel výstřely. Přiběhl jsem potom na místo a pomáhal resuscitovat," řekl svědek.

Starosta města František Jiraský v neděli potvrdil, že střelcem byl městský strážník, který je držitelem zbrojního pasu. V době incidentu nebyl ve službě a měl u sebe soukromou zbraň. Strážník byl bezproblémový, dodal starosta.

Muž je vážně raněný

Policie následně zadržela dva muže, střelce obvinila a dnes navečer nejspíš podá návrh, aby byl obviněný strážník stíhán vazebně. Druhého zadrženého kriminalisté vyslechli a propustili. Třetí muž se údajně incidentu nezúčastnil. Vážně zraněný muž je v péči lékařů pardubické nemocnice, která však o stavu pacienta neposkytla informace.

"Vzhledem k tomu, že se výpovědi zatím vyslechnutých svědků rozcházejí, žádáme případné další svědky incidentu, aby se přihlásili se svým svědectvím kriminalistům prostřednictvím linky 158," řekla Vavřinová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy