reklama
 
 

Bývalý předseda ODS Pardubice je nevinný, rozhodla policie

13. 4. 2015 16:05
Jiří Janků čelil obvinění ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013.

Pardubice - Policie ukončila prověřování trestního oznámení na již bývalého předsedu oblastního sdružení ODS Pardubice Jiřího Janků.

Anonymní oznamovatel jej vinil ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Další prostředky údajně získal z neférových výběrových řízení pro město Pardubice, Pardubický kraj a jejich organizace.

Čelil podezření, že se neoprávněně obohatil zhruba o čtvrt milionu korun. Policie případ skončila bez zahájení trestního stíhání, řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. 

"Nebyly shledány žádné trestné činy nebo protiprávní jednání a věc byla založena," uvedla Maturová.     

Janků v roce 2013 při volbách podporoval Simeona Karamazova, který se nakonec do Sněmovny jako jediný z regionu dostal, na rozdíl od tří politiků na vyšších místech kandidátky.

Peníze sponzorů šly na účet Nadačního fondu Pardubicko podle Vás, který v roce 2013 podporoval Karamazovovu kandidaturu, nikoli na účet ODS. Janků to odůvodnil tím, že vedl na podporu Karamazova vlastní kampaň. ODS ale jakékoli finanční problémy nezjistila.

Podle svého dřívějšího vyjádření Janků za trestním oznámením spatřuje některé bývalé členy pardubické ODS, kteří jej v minulosti dlouhodobě kritizovali.

Janků skončil v politice

Kvůli oznámení nedávno ukončil své politické aktivity. Pozastavil členství ve straně a rezignoval na všechny vnitrostranické funkce a mandát zastupitele Pardubic. Jako důvod uvedl, že mu kvůli osočení přibylo tolik starostí, že se již nemohl věnovat jiným aktivitám, než je rodina a podnikání, navíc to poškodilo jeho společnost a pracovní i soukromé vztahy. 

"Jsem rád, že se potvrdilo, co jsem celou dobu říkal, když mne kvůli těmto věcem někteří lidé neustále vyzývali k odstoupení z předsednictví oblastního sdružení," řekl Janků.

Ten sám podal trestní oznámení pro křivé obvinění na neznámého pachatele, policie dosud věc neuzavřela. "Doufám, že se ukáže, že není možné, aby na sebe lidé podávali trestní oznámení jako sport a aby za to nesli zodpovědnost," řekl.

Dodal, že svůj pošramocený obraz u veřejnosti se bude jen obtížně napravovat. Pozastavené členství chce mít v ODS do doby, než se vyjasní, kdo na něj anonymní oznámení podal.

autor: ČTK | 13. 4. 2015 16:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama