Policie kontroluje sklad na Svitavsku kvůli nelegální munici

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2015 16:06
Zbrojařská firma STV Group má v několika budovách uskladněné letecké pumy, granáty a také dělostřeleckou munici a inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Svitavy - Policejní prezidium kontroluje muniční sklady zbrojařské firmy STV Group v Poličce na Svitavsku.

Firma tam má v několika budovách uskladněné letecké pumy, granáty a také dělostřeleckou munici, uvedla Česká televize.

Podle ČT inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří. Teď ji zkoumají experti. Pokud se podezření potvrdí, policie zahájí proti společnosti trestní řízení.

"Probíhá u nás klasická kontrola, která je vyvolána událostmi ve Vrběticích. Probíhala už v různých podnicích obdobného typu a my jsme teď přišli na řadu," řekl ředitel Poličských strojíren Jaroslav Trávníček.

Poličské strojírny a STV Group mají stejného akcionáře, firmu STV Invest. Zmíněná společnost je u strojíren i STV Group jediným akcionářem.

Hejtman čeká na závěry kontroly

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) lze munici v prostorách zbrojařské firmy legálně skladovat, čeká proto na závěry státní kontroly.

"Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál provádí v Poličce státní kontrolu. Ta je ze zákona neveřejná, proto nemůžeme sdělovat žádné další informace," řekl ČT mluvčí policejního prezidia David Schön.

"K uskutečněné státní kontrole na Svitavsku v tuto chvíli nemůžeme poskytovat bližší informace, jelikož jsme vázáni povinností mlčenlivosti," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Nejde o první kontrolu v kraji

Policie v Pardubickém kraji letos kontrolovala i sklady společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta na Orlickoústecku. Od února odtamtud odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu a případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle majitele firmy Martina Rudolfa zabavila asi 20 tun, konkrétně ženijní náloživo, jehož součástí je semtex, bleskovice a ženijní táhlé nálože. Expertiza zajištěného materiálu zatím není hotová. Rudolf tvrdí, že firma má na vše obchodní licenci a materiál byl pořízen legálně.

Před časem Český báňský úřad uvedl, že společnost nemá povolení skladovat výbušniny ani je nabývat. Společnost začala nedávno část skladů vyklízet, neboť nejsou k tomuto účelu zkolaudované.

V Pardubickém kraji je šest muničních skladů, které provozují společnost Excalibur Army v Přelouči, firma LOM Praha na pardubickém letišti, společnost Poličské strojírny a Farma Úhřetice na Chrudimsku. Podle hejtmana kontroly kromě Slatiny žádné závady nezjistily.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy