Po nehodě autobusu u Holic zůstává 15 lidí v nemocnici, mají především lehká zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2018 11:20
Ve čtvrtek odpoledne havaroval autobus na silnici mezi Holicemi a Sezemicemi nejspíš kvůli prasklé pneumatice.
Čtvrteční nehoda autobusu u Holic na Pardubicku.
Čtvrteční nehoda autobusu u Holic na Pardubicku. | Foto: HZS Pardubického kraje

Pardubice - Po čtvrteční havárii autobusu u Holic na Pardubicku zůstává v hospitalizaci 15 lidí. Mají hlavně lehká zranění. Lékaři ošetřili během odpoledne a večera celkem 41 osob. 

Linkový autobus společnosti Arriva havaroval na silnici mezi Holicemi a Sezemicemi nejspíš kvůli prasklé přední pneumatice a skončil na boku mimo silnici. Záchranáři aktivovali kvůli nehodě s desítkami zraněných traumatologický plán.

Až na dvě středně těžká zranění, která utrpěly dvě ženy, se ostatní zranění cestujících jeví jako lehká. Někteří ale zůstali v nemocnici na pozorování. "Když se někdo udeří do břicha, je potřeba ho sledovat," uvedl náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. Hradečtí lékaři ošetřili 11 lidí, pět jich pustili ještě ve čtvrtek domů.

Nemocnice Pardubického kraje měly 30 pacientů. Deset pacientů zůstává v chrudimské a pardubické nemocnici. Dvě středně těžce zraněné ženy a dvě děti přivezly sanitky, hasičský autobus dopravil devět osob. Zbylí cestující vyhledali lékařskou pomoc sami.

"Přijeli po vlastní ose v různých večerních hodinách. Byli to většinou rodiče, jejich děti něco pobolívalo, proto s nimi dorazili sami," řekla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. V autobuse cestovalo více dětí, jely z vyučování.

Záchranáři třídili pasažéry z autobusu podle závažnosti zranění

Záchranáři po příjezdu k nehodě aktivovali traumaplán. Shodou okolností absolvovali minulý týden cvičení velké nehody autobusu v hřebečském tunelu na Svitavsku, což byla velmi podobná situace. Záchranáři mají přesně stanovený postup, jak mají pracovat, uvedl mluvčí záchranářů Aleš Malý.

Záchranáři třídili pasažéry z autobusu podle závažnosti zranění. Následně je ošetřili a poté ve spolupráci s leteckou záchrannou službou a dopravní zdravotní službou transportovali do nemocnic. Zraněné provází karta s podrobnými informacemi a s barevným označením, červená značí nejzávažnější poranění, žlutá středně těžká, zelená lehká.

"Červení mají nejvyšší prioritu. Žlutá označuje zranění, která snesou lehkého odkladu, ale mají také prioritu. Zelení mají lehká zranění, měli jsme pro ně přistavený autobus od hasičů a přijel ještě jeden linkový autobus," řekl Malý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy