Pardubický starosta, jenž řídil opilý, nakonec odvolán

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 8. 2011 21:36
Milan Hromádko se chtěl ve funkci udržet, i když mu to neradila jeho "šéfová", primátorka Pardubic
Foto: Web Sdružení pro Pardubice

Pardubice - Zastupitelstvo šestého pardubického obvodu Svítkov v pondělí odvolalo starostu Milana Hromádka (Sdružení pro Pardubice), kterého v červenci policie přistihla opilého za volantem.

Novým starostou se stal třicetiletý Petr Králíček ze stejného sdružení. Zastupitelem Hromádko zůstal. Po skončení bouřlivého jednání to oznámili místostarosta Miroslav Rubeš (sdružení Pardubáci) a zastupitel David Tomíška (ODS).

Hromádko se již v červenci s vedením Sdružení pro Pardubice, za něž byl zvolen, dohodl na tom, že svolá mimořádné jednání zastupitelstva, kde podá rezignaci. Svolání tohoto jednání však stále odsouval, údajně kvůli dovoleným. Původně ho svolal až na 12. září, na výzvu části zastupitelů nakonec určil pondělní termín.

Tři promile v krvi a výzva k rezignaci od primátorky

Policie Hromádkovi v dechu naměřila téměř tři promile alkoholu. Rezignovat však jednašedesátiletý Hromádko v pondělí odmítl, ač mu to před dvěma týdny doporučili jeho spolustraníci ze Sdružení pro Pardubice v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou.

Své rozhodnutí zůstat v čele radnice zdůvodňoval peticí, v níž jeho setrvání ve funkci podpořilo 700 lidí. Řada občanů se na pondělním zastupitelstvu také exstarosty zastávala. "S emotivními projevy vystupovali i starostovi odpůrci," uvedl Rubeš.

Zastupitelé následně petici vzali na vědomí a na návrh opozice starostu odvolali. Pro starostovo odvolání bylo 11 zastupitelů, dva se zdrželi a dva byli proti, uvedl Tomíška. Při následné volbě nového starosty dostal Petr Králíček devět hlasů, šest zastupitelů se zdrželo.

Sdružení pro Pardubice neřeší přestupky poprvé

Šestý městský obvod s 5500 obyvateli má 15 zastupitelů. I po výměně starosty trvá koalice Sdružení pro Pardubice s pěti mandáty, sdružení Pardubáci s třemi a ČSSD s jedním zástupcem. V opozici jsou tři zástupci ODS, dva nezávislí a jeden komunista.

Sdružení pro Pardubice se poslední dobou potýká s problémy svých zastupitelů celkem často. Problémy s policií měli i Miloslav Bajer, svérázný kavárník, jenž vjel do strážníka, či zastupitel prvního pardubického obvodu Jan Motyčka, jenž je podezřelý z krácení daně a přechovávání drog.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy