Pardubický rozvojový fond pochybil při zadávání zakázek

ČTK ČTK
16. 11. 2011 19:04
Audit odhalil případy špatné soutěže, podle bývalého vedení je vše v pořádku Nový předseda představenstva hovoří o korupčním prostředí, bývalé vedení odmítá pochybení
Městský rozvojový fond Pardubice: Zleva někdejší technický náměstek Alfréd Mede, odcházející ředitel Aleš Kopecký a někdejší předseda představenstva Milan Tichý.
Městský rozvojový fond Pardubice: Zleva někdejší technický náměstek Alfréd Mede, odcházející ředitel Aleš Kopecký a někdejší předseda představenstva Milan Tichý. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Městský rozvojový fond v Pardubicích vyšetřuje policie kvůli chybám při zadávání veřejných zakázek. Audit odhalil pochybení celkem ve třech případech.

Kontrola se zaměřila na rekonstrukce Machoňovy pasáže v centru města, přístavby bufetu u zimního stadionu a opravu ubytovny ve Školské ulici.

Primátorka města Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) po přečtení auditu podala podnět Okresnímu státnímu zastupitelství v Pardubicích. Členové bývalého vedení fondu jakékoli pochybení odmítají.

"Audit odhalil porušení hned několika pravidel při zadávání veřejných zakázek. Policie musí potvrdit, zda došlo k porušení zákona a zda došlo k tak závažnému porušení zákona, že je třeba ho aplikovat i na konkrétní osoby," uvedla Fraňková.

Při auditu se přišlo na chyby při zadávání zakázek za desítky milionů korun. Například rozhodnutí, že veřejná zakázka bude zadána v užším řízení, bylo doporučeno a nikoli schváleno, jak to vyžaduje zadávací řád.

Také oznámení ze 13. července 2010 obsahuje řadu chyb, jež mohly ovlivnit soutěž. V jednom případě se místo dvou členů hodnotící komise bez uvedení důvodů zúčastnili náhradníci z řad zaměstnanců. V tomto případě podle auditu hrozí riziko, že budou řadoví zaměstnanci plnit vůli svých nadřízených.

"Nám vždycky ty zakázky dělaly externí firmy, které dostaly zaplaceno, aby bylo všechno v pořádku," brání se bývalý technický náměstek fondu Alfréd Mede.

Hledá se nový ředitel

Podle současného vedení však ve společnosti vůbec nefungovala vnitřní kontrola. "Takové prostředí mohlo vytvářet podmínky pro korupci," řekl předseda představenstva fondu Jiří Komárek.

V současné době probíhá výběrové řízení na nového šéfa Městského rozvojového fondu. "Jsou vybraní tři uchazeči a nového ředitele bychom měli znát na přelomu listopadu a prosince. Bývalý ředitel Aleš Kopecký mezi vybranými uchazeči není," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

Současné vedení fondu chce ve firmě také provést forenzní audit, což je audit zaměřený na odhalení účetních podvodů, zpronevěr a podobného protiprávního jednání.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy