Pardubický kraj chce pomoci romským lokalitám

ČTK ČTK
5. 8. 2011 7:43
Terénní pracovníci poradí se zadlužením či hledáním práce
Terénní pracovníci poradí se zadlužením či hledáním práce (ilustrační foto).
Terénní pracovníci poradí se zadlužením či hledáním práce (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Pardubice - Pardubický kraj podá projekt na podporu integrace sociálně vyloučených romských lokalit.

Z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financovaného z Evropského sociálního fondu by mohl získat 15,3 milionu korun. Pokud projekt uspěje, bude díky němu podpořeno osm sociálně vyloučených lokalit na území regionu, informovala mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Místa, na něž se projekt zaměřuje, leží v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, České Třebové, Svitavách, Vysokém Mýtě, Chrudimi, Prachovicích a Hrochově Týnci. Byla vybrána podle požadavků obcí.

Klíčovou aktivitou projektu bude terénní práce v lokalitách. Terénní pracovníci budou pracovat v přirozeném a známém prostředí sociálně vyloučených osob.

"Budou jim pomáhat při vyřizování běžných záležitostí, ale poradí jim s problémy zadluženosti, s uplatnění na trhu práce a podobně," uvedl krajský radní zodpovědný za sociální oblast Jiří Brýdl (Koalice pro Pardubický kraj).

15 lokalit, 800 lidí

Studie vypracovaná v roce 2006 společností GAC sociologa Ivana Gabala pro ministerstvo práce určila v Pardubickém kraji 15 lokalit, které lze označit za romská ghetta. Odhadem v nich žije až 800 lidí.

Za ghetta výzkum označil například městskou ubytovnu pro neplatiče v Češkově ulici a dva městské bytové domy v ulici K Vinici a Husově ulici v Pardubicích, dva bytové domy na sídlišti v České Třebové, kde dříve bydleli sovětští vojáci, domy u nádraží v Revoluční ulici v Chrudimi nebo lokalitu ve Vysokém Mýtě.

Až na výjimky jde o městské budovy, které jsou v dobrém stavu, ale obývají je v naprosté většině Romové, převážně nezaměstnaní.

Podle Brýdla dnes už studie není zcela aktuální a ne všechna města v ní uvedená považují nyní romské lokality za vážný problém, který je nutné řešit. V minulosti kraj zvažoval to, že by pomoc v ghettech zajišťovala specializovaná organizace, uvažoval o společnosti Člověk v tísni nebo sdružení Romodrom, od jediného subjektu ale ustoupil.

"Považujeme za vhodnější, aby se v každém místě spolupracovalo s městem a s místními terénnímu službami. Pokud neexistují, podpoříme jejich vznik," řekl Brýdl.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy