Pardubické divadlo přichází s pěti českými premiérami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 10. 2010 20:48
Divadlo zkusí na své publikum novinku: scénické čtení
Východočeské divadlo Pardubice
Východočeské divadlo Pardubice | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Východočeské divadlo Pardubice přichází v letošní sezoně s novinkou, kterou dosud diváci ve městě nemohli vidět. Na Malé scéně uvede cyklus takzvaných scénických čtení, v němž budou herci vystupovat v hrách v zjednodušeném nastudování.

Všechny budou v Česku uvedeny poprvé, prozradil dramaturg divadla Zdeněk Janál. "Chceme uvádět současné hry, představit nové proudy světové dramatiky. Budou to první česká uvedení těchto textů," uvedl Janál.

Cyklus scénických čtení současné dramatiky Pardubičtí pojmenovali „Malé inscenace na Malé scéně“.

Forma scénického čtení se v divadlech po celém světě objevuje stále dál častěji a získává si příznivců u autorů a tvůrců i diváků. Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací, hrají s texty v prostoru.

Představení bude mít i většinu rysů standardní inscenace, bude pro ně vytvořena scéna a hudební doprovod, herci budou účinkovat v kostýmech.

Začnou Antilopy - hra o předsudcích k Africe

Úvodní "malou inscenací" se stane 11. října od 19 hodin o dramatika Henninga Mankella Antilopy. Dějištěm této aktuální snové černé komedie o novodobém kolonialismu a přetrvávajících předsudcích je Afrika dnešních dní.

Hra se odehrává v izolovaném domě uprostřed afrických plání, kde se manželský pár chystá po mnoha letech odjet zpět do Švédska.

Manželé trpí paranoickým strachem ze všudypřítomných černochů, kteří ve hře hrají zásadní úlohu, ačkoli na scéně se sami neobjeví. V režii hostujícího Jiřího Hájka se hlavních rolí zhostí Dagmar a Pavel Novotní.

Sám autor, bojovník za lidská práva, strávil v Africe mnoho let a je odborníkem na problematiku rozvojové pomoci.

Téma cyklu: různorodost a tolerance

Pro druhé scénické čtení divadlo sáhlo po novince nejhranějšího německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak, která je propracovanou sondou do života asijských imigrantů a do problémů dnešního globalizovaného světa.

V posledním ročníku mülheimského festivalu se stala německou hrou roku, v Pardubicích ji diváci budou moci vidět 15. listopadu.

Tematicky scénická čtení budou odpovídat letošnímu zaměření sezony s názvem Temperamenty, které se chce soustředit na lidskou jedinečnost a různorodost a zároveň vzájemnou toleranci.

Pro každé čtení si divadlo pozve jako hosta někoho z mladé režisérské generace. Za sezonu plánuje uvést pět her, pokud se setkají s ohlasem publika, mohly by být v budoucnu i reprízovány.

 

Právě se děje

Další zprávy