Pardubice zacílí na bioodpad, kompost přinese peníze

ČTK ČTK
19. 10. 2011 21:07
Speciální nádoby na trávu nebo zeleninu umístí radnice i do dalších částí města
Česko má ještě stále co dohánět. Třídí se tu jen 20% odpadu, v Německu to je 50%.
Česko má ještě stále co dohánět. Třídí se tu jen 20% odpadu, v Německu to je 50%. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - V Pardubicích  v příštích dvou letech přibudou nové kontejnery na bioodpad. Nádoby na trávu, listí, ovoce nebo zeleninu obyvatelé města využívají už od roku 2007.

Doposud byly speciální kontejnery pouze v městských částech I, IV a V. V budoucnu by měly přibýt i v lokalitách Staré město, Zelené a Bílé předměstí, Cihelna, Studánka, Černá za Bory a Rosice.

"Do komunálního odpadu se nepromítne asi 228 tun bioodpadu, který uložíme na naší kompostárně a dál s ním Služby města Pardubic obchodují," uvedl náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci). Jenom za loňský rok lidé v Pardubicích vyhodili do speciálních kontejnerů 230 tun bioodpadu.

Radnice předpokládá, že se do sběru bioodpadu zapojí 271 domácností. Kontejner si lidé půjčují zdarma, za jeho vyvážení pak zaplatí stejně jako doposud 300 korun ročně. Od dubna do listopadu jsou svozy každý týden, v zimě jednou za měsíc.

Pořízení nádob a sběr bioodpadu přijde radnici levněji, než kdyby platila za ukládání tohoto odpadu na skládku. Další zisk mají Služby města Pardubic z prodeje kompostu. Za běžný komunální odpad platí obyvatelé Pardubic 500 korun ročně, což je zákonem dané maximum.

V současnosti se v České republice třídí jen 20 procent odpadu. V západní Evropě je tento podíl většinou vyšší. Například v Německu třídí 50 procent všech odpadů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy