reklama
 
 

Pardubice zacílí na bioodpad, kompost přinese peníze

19. 10. 2011 21:07
Speciální nádoby na trávu nebo zeleninu umístí radnice i do dalších částí města

Pardubice - V Pardubicích  v příštích dvou letech přibudou nové kontejnery na bioodpad. Nádoby na trávu, listí, ovoce nebo zeleninu obyvatelé města využívají už od roku 2007.

Doposud byly speciální kontejnery pouze v městských částech I, IV a V. V budoucnu by měly přibýt i v lokalitách Staré město, Zelené a Bílé předměstí, Cihelna, Studánka, Černá za Bory a Rosice.

"Do komunálního odpadu se nepromítne asi 228 tun bioodpadu, který uložíme na naší kompostárně a dál s ním Služby města Pardubic obchodují," uvedl náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci). Jenom za loňský rok lidé v Pardubicích vyhodili do speciálních kontejnerů 230 tun bioodpadu.

Radnice předpokládá, že se do sběru bioodpadu zapojí 271 domácností. Kontejner si lidé půjčují zdarma, za jeho vyvážení pak zaplatí stejně jako doposud 300 korun ročně. Od dubna do listopadu jsou svozy každý týden, v zimě jednou za měsíc.

Pořízení nádob a sběr bioodpadu přijde radnici levněji, než kdyby platila za ukládání tohoto odpadu na skládku. Další zisk mají Služby města Pardubic z prodeje kompostu. Za běžný komunální odpad platí obyvatelé Pardubic 500 korun ročně, což je zákonem dané maximum.

V současnosti se v České republice třídí jen 20 procent odpadu. V západní Evropě je tento podíl většinou vyšší. Například v Německu třídí 50 procent všech odpadů.

autor: ČTK | 19. 10. 2011 21:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama