reklama
 
 

Pardubice pomohou duševně nemocným, sníží jim nájemné

2. 3. 2011 8:52
Často pobýrají velmi nízký invalidní důchod a platby jsou pro ně vysoké

Pardubice - Pardubice chtějí snížit nájemné v takzvaných tréninkových bytech a ulehčit tak duševně nemocným lidem, kteří je obývají.

Ti často mají velmi nízký invalidní důchod a platby za byt jsou pro ně vysoké.

"Odhadem by měli platit 1500 až 2000 korun, tedy jen to nejnutnější minimum. Chápeme, že platit 5000 až 7000 korun včetně energií, je pro ně cenově nedostižné. Uděláme vstřícný krok, myslím, že to nebude problém prosadit," řekl primátorčin náměstek Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Město dává občanskému sdružení Péče o duševní zdraví k dispozici pět bytů. Klienti sdružení v nich žijí dva až tři roky a postupně se učí být samostatní. Program má podle ředitele Petra Hejzlara velmi dobré výsledky.

Díky bytům získávají nemocní snadněji práci

"Náš program je vhodný pro lidi, kteří mají nejvážnější duševní nemoci, třeba schizofrenii. Vzniká asi ve 20 letech, tedy v době, kdy naši klienti ještě neumějí samostatně žít," řekl Hejzlar.

Se samostatným životem pomáhají klientům sociální pracovníci. Postupně se naučí vařit, vyprat si, komunikovat s okolím. Jejich začlenění do běžného života je pomalejší než u zdravého člověka. Za dva nebo tři roky v tréninkovém bytě snadněji získají i zaměstnání.

"Ale nedívejme se na ty lidi špatně. Mají schopnost se učit, jen jim to jde pomaleji. Potřebují vlídné slovo, podporu, pomoc s řešením problémů. U zdravého člověka nečekaná složenka není takový problém, u duševně nemocného to problém být může," řekl Hejzlar.

autor: ČTK | 2. 3. 2011 8:52

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama