Pardubice pomohou duševně nemocným, sníží jim nájemné

ČTK ČTK
2. 3. 2011 8:52
Často pobýrají velmi nízký invalidní důchod a platby jsou pro ně vysoké
Tržní nájem je pro duševně postižené cenově zcela nedostižný
Tržní nájem je pro duševně postižené cenově zcela nedostižný | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Pardubice chtějí snížit nájemné v takzvaných tréninkových bytech a ulehčit tak duševně nemocným lidem, kteří je obývají.

Ti často mají velmi nízký invalidní důchod a platby za byt jsou pro ně vysoké.

"Odhadem by měli platit 1500 až 2000 korun, tedy jen to nejnutnější minimum. Chápeme, že platit 5000 až 7000 korun včetně energií, je pro ně cenově nedostižné. Uděláme vstřícný krok, myslím, že to nebude problém prosadit," řekl primátorčin náměstek Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Město dává občanskému sdružení Péče o duševní zdraví k dispozici pět bytů. Klienti sdružení v nich žijí dva až tři roky a postupně se učí být samostatní. Program má podle ředitele Petra Hejzlara velmi dobré výsledky.

Díky bytům získávají nemocní snadněji práci

"Náš program je vhodný pro lidi, kteří mají nejvážnější duševní nemoci, třeba schizofrenii. Vzniká asi ve 20 letech, tedy v době, kdy naši klienti ještě neumějí samostatně žít," řekl Hejzlar.

Se samostatným životem pomáhají klientům sociální pracovníci. Postupně se naučí vařit, vyprat si, komunikovat s okolím. Jejich začlenění do běžného života je pomalejší než u zdravého člověka. Za dva nebo tři roky v tréninkovém bytě snadněji získají i zaměstnání.

"Ale nedívejme se na ty lidi špatně. Mají schopnost se učit, jen jim to jde pomaleji. Potřebují vlídné slovo, podporu, pomoc s řešením problémů. U zdravého člověka nečekaná složenka není takový problém, u duševně nemocného to problém být může," řekl Hejzlar.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy