Pardubice kácí stromy bez povolení, tvrdí odpůrci

ČTK ČTK
27. 3. 2012 17:32
Pardubice plánují v sadech pokácet asi 400 stromů, odstraní i velké množství keřů
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí.
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Odpůrci kácení stromů v Tyršových sadech v Pardubicích protestují proti takzvaným pěstebním zásahům, k nimž dalo vedení města příkaz.

Poukazují na to, že minulý týden padlo několik desítek menších stromů, přičemž radnice stále nemá povolení ke kácení větších.

Jejich odstranění je podmínkou pro celkovou revitalizaci parku za 83 milionů korun, z nichž většinu město získalo z evropských fondů. Kritici se budou snažit celý projekt blokovat i za cenu ztráty dotace.

"Máme podezření, že došlo i k pokácení některých dřevin, pro které bylo třeba povolení. Indicie k tomuto podezření jsme předali jak České inspekci životního prostředí, tak policii," uvedl v otevřeném dopise, který zaslalo sdružení Chráníme stromy členům rady města, Miroslav Seiner.

Tyršovy sady se mají letos začít opravovat, v souvislosti s tím město plánuje mimo jiné kácení asi 400 stromů a odstranění velkého množství keřů.

S tím ale nesouhlasí některá občanská sdružení a záměr se nelíbí také části obyvatel Pardubic. Dvě různé petice už podepsalo více než 6000 lidí. Odpůrci kácení by chtěli zachovat přírodní ráz parku.

Pokusí se zablokovat dotaci

Zástupci sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko již dříve vyhlásili, že se budou pomocí odvolání proti povolení ke kácení stromů snažit projekt co nejvíce brzdit. Pokusí se také zablokovat dotaci.

"Budeme jako občanské sdružení i jako jednotlivci všemi zákonnými prostředky usilovat o to, aby k financování tohoto projektu nemohly být použity prostředky z evropských dotací, neboť využívání evropských fondů tímto způsobem považujeme za nemravné," uvedl Seiner.

Odpůrci by se mohli například pokusit zpochybnit získání dotace nebo veřejnou soutěž na projekt parku. Peníze na revitalizaci je přitom nutné vyčerpat do konce příštího roku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy