Pardubice kácí stromy bez povolení, tvrdí odpůrci

ČTK ČTK
27. 3. 2012 17:32
Pardubice plánují v sadech pokácet asi 400 stromů, odstraní i velké množství keřů
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí.
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Odpůrci kácení stromů v Tyršových sadech v Pardubicích protestují proti takzvaným pěstebním zásahům, k nimž dalo vedení města příkaz.

Poukazují na to, že minulý týden padlo několik desítek menších stromů, přičemž radnice stále nemá povolení ke kácení větších.

Jejich odstranění je podmínkou pro celkovou revitalizaci parku za 83 milionů korun, z nichž většinu město získalo z evropských fondů. Kritici se budou snažit celý projekt blokovat i za cenu ztráty dotace.

"Máme podezření, že došlo i k pokácení některých dřevin, pro které bylo třeba povolení. Indicie k tomuto podezření jsme předali jak České inspekci životního prostředí, tak policii," uvedl v otevřeném dopise, který zaslalo sdružení Chráníme stromy členům rady města, Miroslav Seiner.

Tyršovy sady se mají letos začít opravovat, v souvislosti s tím město plánuje mimo jiné kácení asi 400 stromů a odstranění velkého množství keřů.

S tím ale nesouhlasí některá občanská sdružení a záměr se nelíbí také části obyvatel Pardubic. Dvě různé petice už podepsalo více než 6000 lidí. Odpůrci kácení by chtěli zachovat přírodní ráz parku.

Pokusí se zablokovat dotaci

Zástupci sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko již dříve vyhlásili, že se budou pomocí odvolání proti povolení ke kácení stromů snažit projekt co nejvíce brzdit. Pokusí se také zablokovat dotaci.

"Budeme jako občanské sdružení i jako jednotlivci všemi zákonnými prostředky usilovat o to, aby k financování tohoto projektu nemohly být použity prostředky z evropských dotací, neboť využívání evropských fondů tímto způsobem považujeme za nemravné," uvedl Seiner.

Odpůrci by se mohli například pokusit zpochybnit získání dotace nebo veřejnou soutěž na projekt parku. Peníze na revitalizaci je přitom nutné vyčerpat do konce příštího roku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy