Otrávení pardubičtí vězni se vrací zpátky do cel, čtyři jsou stále v nemocnici

ČTK Adéla Skoupá ČTK, Adéla Skoupá, Barbora Pěničková
10. 2. 2016 14:00
Sedm z jedenácti vězňů, kteří se v úterý večer přiotrávili léky, je zpátky v celách. Zbývající čtyři zůstávají v nemocnici. Vězeňská služba nyní zjišťuje, čím se muži otrávili, jaký měli motiv a jak se k lékům dostali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Pardubice - Vězni, kteří se v úterý večer přiotrávili v pardubické věznici léky, postupně míří z nemocnice zpátky za mříže. Mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel uvedl, že je nyní zpátky ve vězení sedm z celkem jedenácti otrávených mladých mužů, které v úterý večer záchranáři převezli do chrudimské a pardubické nemocnice.

"Propuštěni byli tři vězni z nemocnice v Chrudimi a čtyři, kteří leželi v Pardubicích na interně. Ze zbývajících čtyř je jeden na oddělení ARO a tři na kardiologické jednotce intenzivní péče," dodal Korel s tím, že nikdo podle něj není v ohrožení života. Všem otráveným zdravotníci vypumpovali žaludek, dva byli v bezvědomí a zdravotníci je museli oživovat. Ti, kteří zůstávají v nemocnici, jsou pod dohledem.

Česká televize ještě večer uvedla, že si muži úmyslně vzali velkou dávku léků na srdeční arytmii, informace ale zatím není potvrzená. Nemocnice by ale měla podle toxikologických testů do čtyřiadvaceti hodin zjistit, čím se muži otrávili. Stejně tak se stále vyšetřuje, proč se muži otrávili nebo jak se k lékům dostali. Podle mluvčího vězeňské služby Roberta Blandy dostávají odsouzení léky pouze od lékaře, běžně je u sebe nemají.

Klinický psycholog Jiří Pavlát, který působí ve věznicích, odmítá spekulace, že by šlo o rafinovaný plán na útěk. Tedy že by se mladí muži, kterým je podle mluvčí záchranářů Heleny Škuligové mezi 17 a 21 lety, otrávili proto, aby z nemocnice v nestřežený okamžik prchli na svobodu.

“Podobné případy obecně klasifikuji jako protestní akci, nátlak na vydírání vězeňského systému. Většinou jde o psychicky narušené jedince,” míní Pavlát. Výraznější protesty vězňů jsou přitom v Česku ojedinělé. Ten nejmasovější vypukl začátkem ledna 2000 ve Vinařicích na Kladensku, kdy se vězni rozhodli držet hladovku kvůli přísným předpisům a špatným podmínkám ve věznicích. Nepokoje se následující týden rozšířily do 15 z celkem 33 českých věznic. Nakonec padly jen kázeňské tresty a vězni museli zaplatit škody.

V pardubické věznici si v současnosti odpykává trest více než 700 vězňů. V oddělení s dozorem jich je asi 330, v oddělení s ostrahou zhruba 370, dalších 20 je mladistvých.

 

Právě se děje

Další zprávy