O opravu Machoňovy pasáže se zajímá veřejnost i policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 12. 2011 7:36
Audit odhalil mnoho chyb Městského rozvojového fondu, který zakázku zadával
Oprava Machoňovy pasáže není šťastnou kapitolou Pardubic. Mnohaleté odkládání vedlo až k havarijnímu stavu, nyní, když je památka zachráněna, vynořují se nejasnosti kolem zakázky na rekonstrukci.
Oprava Machoňovy pasáže není šťastnou kapitolou Pardubic. Mnohaleté odkládání vedlo až k havarijnímu stavu, nyní, když je památka zachráněna, vynořují se nejasnosti kolem zakázky na rekonstrukci. | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice - Pardubickou veřejností s napětím a zvědavostí očekávané otevření rekonstruované Machoňovy pasáže v centru města by se mělo uskutečnit až na konci léta roku 2012. 

Nyní město jedná s možnými nájemci. Do pasáže by se mělo přesunou info centrum, vzniknout tam má i kavárna s výstavním prostorem. Novinářům to řekl náměstek primátorky Martin Bílek (SPP).

"Pasáž by se měla otevřít ke konci příštího léta a to tak, aby byly rozsvícené všechny výlohy a všechny prostory pronajaté a funkční. Nyní probíhají jednání s případnými nájemci," prozradil.

Pasáž vznikla podle návrhu architekta Ladislava Machoně ve 20. letech minulého století. Od 60. let si město zadalo několik architektonických studií, ale žádná z nich se neuplatnila. V roce 1995 Pardubice vypsaly novou soutěž a teprve na počátku letošního roku se začalo s opravami. Rekonstrukce probíhá ve dvou etapách a měla by stát přibližně 150 milionů korun bez DPH.

Projekt se od roku 1995 postupně měnil, protože v centru Pardubic vznikly nové prodejní prostory, obchodní centra Grand a Afi Palace. V přízemí pasáže budou obchody, nahoře kanceláře. Nové křídlo nabídne byty a do suterénu pasáže se vrátí restaurace, která tam kdysi byla a později ji nahradil sklad civilní obrany.

Oprava pasáže: odkládaná i podezřelá

Zakázku na dlouho odkládanou opravu Machoňovy pasáže za 118 milionů korun ale nyní prošetřuje policie. Audit odhalil mnoho chyb Městského rozvojového fondu, který zakázku zadával.

"Rozhodnutí, že bude veřejná zakázka zadána v užším výběrovém řízení, bylo doporučeno, a nikoliv schváleno představenstvem, jak to vyžaduje zadávací řád. Ve výběrovém řízení se vyskytly chyby, které měly vliv na průběh veřejné zakázky a na výběr jejího vítěze. Postupy a podmínky stanovené zákonem nebyly důsledně dodrženy," píše se v auditu.

Auditoři tvrdí, že fond porušil zákon při zadávání nejméně dalších dvou zakázek. Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková se proto obrátila na státní zastupitelství.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy