Nerušte kojenecké ústavy, vyzývala ředitelka politiky

Domácí Domácí
2. 12. 2011 6:15
Máme i velmi nemocné děti, o ně se nikdo nebude chtít starat a ani by to nezvládl, říká
Drahomíra Peřinová, ředitelka dětského centra Veská
Drahomíra Peřinová, ředitelka dětského centra Veská | Foto: KDU-ČSL

Pardubice - Do Poslanecké sněmovny má v nejbližší době putovat zákon, který mimo jiné předpokládá zrušení kojeneckých ústavů ve stávající podobě. Mnozí odborníci jsou však z této představy poměrně zděšeni.

K tomuto táboru patří i ředitelka Dětského centra ve Veské u Pardubic Drahomíra Peřinová. Z tohto důvodu požádala o setkání s pardubickými politiky a s poslanci a senátory zvolenými za tento region.

"Pokud by byly zrušeny kojenecké ústavy a děti byly přesunuty do zařízení sociálního charakteru, přišly by o odbornou péči zdravotnického personálu. A mnohé z nich se bez takové péče neobejdou. Tvůrci zákona chtějí klást důraz na pěstounskou péči, v našem ústavu jsou však velmi nemocné děti, o které se nikdo starat nebude chtít a ani by to nezvládl," argumentuje ředitelka.

Nesouhlasí ani s představami, že by takové děti natrvalo zůstávaly na dětských odděleních nemocnic. Takovouto variantu pokládá za finančně náročnou a pro děti deprimující.

Souhlasí naopak s požadavkem, aby byla maximálně posílena funkce rodiny a děti byly do ústavů umísťovány co nejméně. "V některých případech to ale není a nebude možné a začít reformu v této oblasti zrušením kojeneckých ústavů by bylo velmi nešťastným opatřením," dodává Peřinová.

Je to zákon psaný z kanceláře

Poslanci a senátoři z regionu jí přislíbili podporu, zejména pak senátorka Miluše Horská, která řadu let vede základní a praktickou školu Svítání, poskytující vzdělání dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením.

Podobný názor má i pardubická primátorka Štěpánka Fraňková. "Tento připravovaný zákon je jen dalším důkazem toho, že by takové materiály měly být připravovány po důkladném seznámení se s realitou a po diskuzích s odborníky, nikoliv bez znalosti věci odněkud z kanceláře. V tomto případě by bylo na místě nejprve vyřešit pěstounskou péči o zdravé děti a teprve potom využít zkušeností k řešení otázky dětí hendikepovaných," domnívá se.

Spolu s poslancem Jiřím Skalickým se snaží dosáhnout toho, aby ředitelka Dětského centra Veská mohla své názory představit v Praze přímo poslancům. 

Zajímavostí je, že jedním z autorů kritizovaného projektu je ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela, tedy rovněž politik z Pardubicka. Až do srpna 2010 působil jako radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální agendu, dříve byl i místostarostou Chrudimi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy