Nerušte kojenecké ústavy, vyzývala ředitelka politiky

Domácí Domácí
2. 12. 2011 6:15
Máme i velmi nemocné děti, o ně se nikdo nebude chtít starat a ani by to nezvládl, říká
Drahomíra Peřinová, ředitelka dětského centra Veská
Drahomíra Peřinová, ředitelka dětského centra Veská | Foto: KDU-ČSL

Pardubice - Do Poslanecké sněmovny má v nejbližší době putovat zákon, který mimo jiné předpokládá zrušení kojeneckých ústavů ve stávající podobě. Mnozí odborníci jsou však z této představy poměrně zděšeni.

K tomuto táboru patří i ředitelka Dětského centra ve Veské u Pardubic Drahomíra Peřinová. Z tohto důvodu požádala o setkání s pardubickými politiky a s poslanci a senátory zvolenými za tento region.

"Pokud by byly zrušeny kojenecké ústavy a děti byly přesunuty do zařízení sociálního charakteru, přišly by o odbornou péči zdravotnického personálu. A mnohé z nich se bez takové péče neobejdou. Tvůrci zákona chtějí klást důraz na pěstounskou péči, v našem ústavu jsou však velmi nemocné děti, o které se nikdo starat nebude chtít a ani by to nezvládl," argumentuje ředitelka.

Nesouhlasí ani s představami, že by takové děti natrvalo zůstávaly na dětských odděleních nemocnic. Takovouto variantu pokládá za finančně náročnou a pro děti deprimující.

Souhlasí naopak s požadavkem, aby byla maximálně posílena funkce rodiny a děti byly do ústavů umísťovány co nejméně. "V některých případech to ale není a nebude možné a začít reformu v této oblasti zrušením kojeneckých ústavů by bylo velmi nešťastným opatřením," dodává Peřinová.

Je to zákon psaný z kanceláře

Poslanci a senátoři z regionu jí přislíbili podporu, zejména pak senátorka Miluše Horská, která řadu let vede základní a praktickou školu Svítání, poskytující vzdělání dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením.

Podobný názor má i pardubická primátorka Štěpánka Fraňková. "Tento připravovaný zákon je jen dalším důkazem toho, že by takové materiály měly být připravovány po důkladném seznámení se s realitou a po diskuzích s odborníky, nikoliv bez znalosti věci odněkud z kanceláře. V tomto případě by bylo na místě nejprve vyřešit pěstounskou péči o zdravé děti a teprve potom využít zkušeností k řešení otázky dětí hendikepovaných," domnívá se.

Spolu s poslancem Jiřím Skalickým se snaží dosáhnout toho, aby ředitelka Dětského centra Veská mohla své názory představit v Praze přímo poslancům. 

Zajímavostí je, že jedním z autorů kritizovaného projektu je ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela, tedy rovněž politik z Pardubicka. Až do srpna 2010 působil jako radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální agendu, dříve byl i místostarostou Chrudimi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy