Nemocnice v Litomyšli uzavřela porodnici, nemá pediatra

ČTK ČTK
27. 5. 2013 10:56
Ženy budou muset rodit v nejbližších nemocnicích ve Svitavách a Ústí nad Orlicí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Litomyšl (Svitavsko) - Nemocnice v Litomyšli přestala přijímat rodičky.

Nepodařilo se jí získat kvalifikovaného pediatra pro péči o novorozence, porodnice je dočasně uzavřena, řekl mluvčí nemocnice Adrián Nemšovský.

Ženy budou muset rodit v nejbližších nemocnicích ve Svitavách a Ústí nad Orlicí nebo si najít jiné porodnické zařízení.

Na konci dubna uzavřela lůžkovou část dětského oddělení. Dvě atestované lékařky z pěti doktorů totiž odešly do soukromé praxe a zdravotnické zařízení přes intenzivní snahu chybějící odborníky nesehnalo.

S porodnicí v Litomyšli již nepočítá scénář změn sítě pěti nemocnic akutní péče Pardubického kraje.

Představenstvo krajských nemocnic bude ještě o návrzích diskutovat s vedením měst, odborovými organizacemi v nemocnicích, odborníky a lékařskou komorou. Definitivní slovo bude mít zastupitelstvo kraje.

V Litomyšli se naopak podle scénáře bude rozvíjet neurologie. V nemocnici před časem vzniklo iktové centrum pro spádovou oblast téměř poloviny kraje, jedno ze dvou v regionu. To by mělo přinést také rozvoj dalších oborů, zejména rehabilitace a ortopedie.

V Litomyšlské nemocnici se denně narodilo jedno či dvě děti. Ročně v Litomyšli rodí kolem 560 žen. Podle Nemšovského by ale během několika let počet porodů stejně klesl pod 500, a porodnice by tak ztratila akreditaci.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy