Nad Pardubicemi létaly historické letouny

ČTK ČTK
4. 6. 2011 18:38
První červnový víkend nabízí návštěvníkům letiště pohled na desítky letadel
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Pardubice - Davy lidí  navštívily aviatickou pouť, která v Pardubicích už patří k tradičním akcím. První červnový víkend nabízí návštěvníkům letiště pohled na desítky letadel ve vzduchu i na zemi. Proto si mohli návštěvníci zblízka prohlédnout i pozemní vojenskou techniku.

"Podařilo se nám získat řadu zahraničních hostů s historickými letadly. Nejvíc si vážíme toho, že přijela britská královská letka, která moc často za hranice Velké Británie nelétá," řekl jeden z organizátorů Petr Kolmann.

Návštěvníci akce měli možnost vidět stroje od počátků aviatiky, například Bleriot či Wright Flyer, až po současná letadla. Nad hlavami lidí se prolétly také nadzvukové stíhačky Gripen. Mnoho letadel pocházelo z druhé světové války. Nechybělo ani zastoupení českých konstruktérů.

"Česká konstrukční škola měla zvuk, určitě na evropské úrovni byla špičková. Ve 20. a 30. letech jsme byli s výrobou letadel soběstační. V pozdějším poválečném období jsme měli letadla, která dobyla svět," řekl Kolmann.

Aviatická akce se za jednadvacet let proměňovala. Organizátoři začínali se sportovními letouny, teprve později zvali kluby s historickými letadly. Loňský rok byl prý pro pořádání pouti zlomový.

"Návštěvnost byla proti začátkům diametrálně nižší. Loni jsme změnili letový program. Dřív letadlo přirolovalo, udělalo akrobacii a dost, loni jsme to pojali jako velkoprostorové divadelní představení. Nová koncepce nasadila laťku hodně vysoko," řekl pořadatel Jaroslav Janda.

Aviatická pouť, která v neděli pokračuje, je každý rok o něco monumentálnější. Dřív stála okolo tří milionů korun. Loni se poprvé vyšplhaly náklady zhruba na osm milionů korun, letos to ale bude nejspíš o něco méně. Díky tomu, že akce už má v republice zvuk, získat podporovatele není tak obtížné, řekl organizátor Josef Hadinec. "Sponzoring je logicky lepší než v 90.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy