Na závodišti již je Váňova socha. Říká se jí Pepa

ČTK ČTK
8. 10. 2010 5:11
Slavnostně bude odhalena při 120. Velké pardubické
Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Šestinásobný vítěz Velké pardubické, žokej a trenér Josef Váňa, bude ode dneška dohlížet na obtížný Taxisův příkop nepřetržitě. Jeho bronzový dvojník v životní velikosti stojí na podstavci před hlavní tribunou dostihového závodiště, hledí směrem k překážce a ukazuje na ni bičíkem.

"Sochu žijícího člověka v životní velikosti jsme ještě nedělali. Ale už jsme udělali busty Schwarzenberga, Svěráka, Smoljaka nebo Polívky," řekl Pavel Horák ze slévárny v Horní Kalné.

Usmívající se bronzový žokej, kterému hned každý začal říkat Pepa, je drobný stejně jako skutečný Váňa. Měří 157 centimetrů, jen samozřejmě váží mnohem víc. Stokilogramovou sochu museli přenášet dva až tři lidé, aby ji správně usadili na podstavec. Důležité bylo, aby žokej mířil přesně na slavnou překážku.

"Tak a teď mi řekněte, kde je Taxis, protože já to nevím," dotazoval se Horák.

Slavnostní odhalení při Velké pardubické

Aby socha dobře držela, bylo nutné do soklu vyvrtat díry a nasadit na nerezové štěpy. Bronzová cedulka před ní upozorňuje na Váňovy sportovní výkony. Podle Horáka je bronz téměř věčný a nepřízeň počasí mu nijak neuškodí.

Zakázku si zadali Váňovi příznivci. Je společným projektem Dostihového spolku a jezdecké agentury Artura Bobera a zaplatilo ji šest firem. Sádrovou předlohu zhotovil polský sochař Jerzy Bokrzycki. Slavnostní odhalení se bude konat v neděli při 120. ročníku Velké pardubické, na jejímž startu sedmapadesátiletý Váňa nebude chybět.

"Nevím, proč ji stavějí zrovna mně, když chci po světě ještě pár roků chodit. Když má někdo čas a peníze a dělá takovéto věci, ať se baví. Říkala mi majitelka stájí, kde máme ustájené koně, že sochu máme akorát Landovský a já," prohlásil nedávno Váňa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy