Na opravu Zelené brány Pardubice potřebují 10 milionů

ČTK ČTK
2. 9. 2013 14:04
Sanaci pláště renesanční stavby by radnice chtěla uskutečnit do tří až pěti let
Zelená brána ze 14. století je spolu s renesančním předbraním vstupem do městské památkové rezervace.
Zelená brána ze 14. století je spolu s renesančním předbraním vstupem do městské památkové rezervace. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Na dokončení oprav Zelené brány budou Pardubice potřebovat deset milionů korun.

Sanaci pláště renesanční stavby by radnice chtěla uskutečnit do tří až pěti let. Zatím však nezískala dotaci. Kulturní dominanta města se veřejnosti otevře v sobotu po pěti měsících prvních oprav. Informovala o tom primátorka Štěpána Fraňková.

"Plášť Zelené brány je ve velmi špatném stavu, dochází k erozi kamenů. Během této rekonstrukce jsme ho částečně ošetřili, to ale není trvalé řešení. Do tří až pěti let musíme provést kompletní revitalizaci pláště. Na to však zatím nemáme peníze a dotace jsme nedostali," uvedla primátorka.

Politici také na základě odborných posudků musejí rozhodnout, zda objekt nechají omítnout nebo zdivo nechají odhalené. Názory se různí a rozhodnutí se patrně neobejde bez dlouhých diskusí.

V roce 1843 nechalo město bránu omítnout a sundalo dřevěné ochozy. Při velkých opravách v letech 1912 až 1913 se pavlač na bránu vrátila a naopak stavebníci otloukli omítku, protože na kamenném zdivu nedržela a opadávala. Už v té době se také řešila narušená statika objektu.

Současné opravy trvaly od začátku dubna do konce srpna, skončit přitom měly v červnu. Původní odhadované náklady 2,5 milionu korun se o milion korun zvýšily. Dubové ochozy byly totiž z velké části shnilé.

Bylo rovněž nutné opravit kanalizaci a dlažbu, bránu opásat dvěma kovovými pásy, aby nepraskala. Lešení na objektu také využili restaurátoři a vyspárovali drolící se kamenné zdivo.

"Opravy se sice protáhly, protože se jako nutné ukázalo také opravit ochoz. Nyní však můžeme říct, že je Zelená brána pro návštěvníky na několik desítek let bezpečná," řekla Fraňková.

Zelená brána ze 14. století je spolu s renesančním předbraním vstupem do městské památkové rezervace. Na její vrchol vede 154 schodů. V sobotu se zájemcům otevře v 10:00.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy