Na Chrudimsku se srazila lokálka a manipulační vůz, záchranáři ošetřili sedm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2019 16:01
U Ronova nad Doubravou se v pondělí po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. Podle Dražní inspekce bylo při nehodě zraněno sedm lidí. Provoz na trati je přerušený. Na místě zasahují hasiči z Pardubického a Středočeského kraje. Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti nehody s tím, že na základě dosavadního šetření je pravděpodobnou příčinou mimořádné události selhání lidského faktoru, informovala Drážní inspekce.
Na Chrudimsku se srazily vlaky. Několik zraněných | Video: Zdeněk Sasín ml., Chrudimský deník

"Tři osoby utrpěly lehká zranění, hlavně naraženiny dolních končetin a hrudníku, byli převezeni do nemocnice v Čáslavi. Dva lidi s těžším zraněním, jeden s frakturou bérce a další s poraněním hlavy byli sanitkou transportováni do krajské nemocnice v Pardubicích," řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Přivolaný vrtulník odletěl prázdný. Podle Drážní inspekce bylo zraněných lidí sedm. 

"Podle dosavadního šetření to nasvědčuje tomu, že pravděpodobnou příčinou bylo selhání lidského faktoru. Budeme ještě zjišťovat, na čí straně k tomu selhání došlo," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Chybu mohli udělat jak strojvedoucí vlaků, tak i pracovník řízení dopravy. Podle Drápala bylo zraněných sedm. Škodu velmi předběžně odhadl na milion korun. Vlaky zůstaly stát na kolejích.

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Venduly Horákové ve vlaku cestovalo asi 15 osob. "Některé podle strojvedoucího (samy) odešly," řekla Horáková. Na místě zasahuje šest hasičských jednotek.

"V tuto chvíli nelze vyloučit, že k nehodě došlo v důsledku lidské chyby," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle něj byla na trati zavedena náhradní autobusová doprava. Pokud vlaky nevykolejily, mohl by být provoz obnoven ještě dnes, zatím to ale není zřejmé.

Podle krajských hasičů se vlaky srazily asi 600 metrů za posledními budovami v Ronově směrem na Žleby. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal řekl, že se s manipulačním vlakem střetl osobní vlak z Třemošnice do Čáslavi, škoda ani příčiny nehody zatím nejsou jasné. Mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková uvedla v České televizi, že v osobním vlaku cestovalo 15 lidí.

V posledních dnech už několikátý incident

Za předchozí dva týdny se Drážní inspekce musela zabývat několika mimořádnými událostmi. V úterý 19. února jel osobní vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce. Vlak, ve kterém bylo 11 cestujících, nakonec zastavil sám a nikomu se nic nestalo.

V pátek 22. února projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn.

V sobotu 23. února se v Českých Budějovicích srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn.

Tento týden ve středu se v Havlíčkově Brodě střetl nákladní vlak s lokomotivou. Vlaky nevykolejily, nikdo se nezranil. České dráhy minulý týden uvedly, že v souvislosti s incidenty na železnici zvýší kontrolu práce strojvedoucích.

 

Právě se děje

Další zprávy