Munici máme v pořádku, brání se kontrole firma ze Svitavska

ČTK ČTK
15. 7. 2015 15:11
Policie ve skladech firmy STV Group v Poličce provádí státní kontrolu, podle informací České televize inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Polička (Svitavsko) - Zbrojařská firma STV Group odmítá tvrzení, že porušila pravidla pro nakládání s municí.

Policie v jejích skladech v Poličce provádí státní kontrolu, podle informací České televize inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří.

"U jednotek z několika stovek položek, které se nachází v různém stupni procesu delaborace munice, policie kontroluje správnost s jejich nakládáním. Naše společnost k předmětným delaborátům předložila veškerou dokumentaci, která potvrzuje, že nedošlo k porušení příslušných právních předpisů," uvedl v prohlášení předseda správní rady a ředitel firmy Bohumír Pospíšil.

Munici zkoumají experti

Podle České televize má společnost v několika budovách uskladněné letecké pumy, granáty a také dělostřeleckou munici.

Některou munici nyní zkoumají experti, pokud se podezření potvrdí, policie zahájí proti společnosti trestní řízení.

Podle Jana Děckého z firmy STV Group trvá státní kontrola již delší dobu. "Je to jen bublina, která zase splaskne. Všechno máme v pořádku," řekl Děcký.

Prezidium se nechce vyjadřovat

Policejní prezidium se ke kontrole nechce zatím vyjadřovat. "K uskutečněné státní kontrole na Svitavsku v tuto chvíli nemůžeme poskytovat bližší informace, jelikož jsme vázáni povinností mlčenlivosti," řekla v úterý mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Český bánský úřad, který se kontroly v Poličce v březnu a dubnu také zúčastnil, žádné zásadní pochybení nezjistil.

"Závady a nedostatky organizace v nařízeném termínu odstranila. Nebyly nijak závažné, spíše formální, nebyly ani uděleny pokuty v blokovém řízení, natož zahájeno správní řízení," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Nejde o první kontrolu v kraji

Policie v Pardubickém kraji letos kontrolovala i sklady společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta na Orlickoústecku.

Od února odtamtud odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu a případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle majitele firmy Martina Rudolfa zabavila asi 20 tun, konkrétně ženijní náloživo, jehož součástí je semtex, bleskovice a ženijní táhlé nálože. Expertiza zajištěného materiálu zatím není hotová.

Rudolf tvrdí, že firma má na vše obchodní licenci a materiál byl pořízen legálně. Před časem Český báňský úřad uvedl, že společnost nemá povolení skladovat výbušniny ani je nabývat.

Společnost začala nedávno část skladů vyklízet, neboť nejsou k tomuto účelu zkolaudované.

Kontroly proběhly jen ve dvou skladech

V Pardubickém kraji jsou ještě čtyři další evidované muniční sklady, které provozují společnost Excalibur Army v Přelouči, firma LOM Praha na pardubickém letišti, Farma Úhřetice na Chrudimsku a Armáda ČR v Květné u Poličky, z toho pardubický a úhřetický sklad jsou množstvím a typem uloženého materiálu málo významné.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický řekl, že státní kontroly se uskutečnily zatím jen ve Slatině a v Poličce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy