Munici máme v pořádku, brání se kontrole firma ze Svitavska

ČTK ČTK
15. 7. 2015 15:11
Policie ve skladech firmy STV Group v Poličce provádí státní kontrolu, podle informací České televize inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Polička (Svitavsko) - Zbrojařská firma STV Group odmítá tvrzení, že porušila pravidla pro nakládání s municí.

Policie v jejích skladech v Poličce provádí státní kontrolu, podle informací České televize inspektoři na místě našli i munici, která do skladů údajně nepatří.

"U jednotek z několika stovek položek, které se nachází v různém stupni procesu delaborace munice, policie kontroluje správnost s jejich nakládáním. Naše společnost k předmětným delaborátům předložila veškerou dokumentaci, která potvrzuje, že nedošlo k porušení příslušných právních předpisů," uvedl v prohlášení předseda správní rady a ředitel firmy Bohumír Pospíšil.

Munici zkoumají experti

Podle České televize má společnost v několika budovách uskladněné letecké pumy, granáty a také dělostřeleckou munici.

Některou munici nyní zkoumají experti, pokud se podezření potvrdí, policie zahájí proti společnosti trestní řízení.

Podle Jana Děckého z firmy STV Group trvá státní kontrola již delší dobu. "Je to jen bublina, která zase splaskne. Všechno máme v pořádku," řekl Děcký.

Prezidium se nechce vyjadřovat

Policejní prezidium se ke kontrole nechce zatím vyjadřovat. "K uskutečněné státní kontrole na Svitavsku v tuto chvíli nemůžeme poskytovat bližší informace, jelikož jsme vázáni povinností mlčenlivosti," řekla v úterý mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Český bánský úřad, který se kontroly v Poličce v březnu a dubnu také zúčastnil, žádné zásadní pochybení nezjistil.

"Závady a nedostatky organizace v nařízeném termínu odstranila. Nebyly nijak závažné, spíše formální, nebyly ani uděleny pokuty v blokovém řízení, natož zahájeno správní řízení," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Nejde o první kontrolu v kraji

Policie v Pardubickém kraji letos kontrolovala i sklady společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta na Orlickoústecku.

Od února odtamtud odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu a případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle majitele firmy Martina Rudolfa zabavila asi 20 tun, konkrétně ženijní náloživo, jehož součástí je semtex, bleskovice a ženijní táhlé nálože. Expertiza zajištěného materiálu zatím není hotová.

Rudolf tvrdí, že firma má na vše obchodní licenci a materiál byl pořízen legálně. Před časem Český báňský úřad uvedl, že společnost nemá povolení skladovat výbušniny ani je nabývat.

Společnost začala nedávno část skladů vyklízet, neboť nejsou k tomuto účelu zkolaudované.

Kontroly proběhly jen ve dvou skladech

V Pardubickém kraji jsou ještě čtyři další evidované muniční sklady, které provozují společnost Excalibur Army v Přelouči, firma LOM Praha na pardubickém letišti, Farma Úhřetice na Chrudimsku a Armáda ČR v Květné u Poličky, z toho pardubický a úhřetický sklad jsou množstvím a typem uloženého materiálu málo významné.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický řekl, že státní kontroly se uskutečnily zatím jen ve Slatině a v Poličce.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy