Městský rozvojový fond v Pardubicích prověřuje policie

ČTK ČTK
15. 11. 2011 22:19
Akciová společnost držená městem porušovala podle auditu zákon při veřejných soutěžích
Městský rozvojový fond Pardubice: Zleva někdejší technický náměstek Alfréd Mede, odcházející ředitel Aleš Kopecký a někdejší předseda představenstva Milan Tichý.
Městský rozvojový fond Pardubice: Zleva někdejší technický náměstek Alfréd Mede, odcházející ředitel Aleš Kopecký a někdejší předseda představenstva Milan Tichý. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice  - Hospodaření Městského rozvojového fondu v Pardubicích prověřuje policie a státní zastupitelství.

Akciová společnost držená městem podle auditu, který provedla společnost FINAPP group, porušovala zákon při veřejných soutěžích. Přitom mnohdy zadávala zakázky až za stovky milionů korun. Uvedla to v úterý Česká televize (ČT).

Fond chyboval například v zakázce na rekonstrukci Machoňovy pasáže za 118 milionů korun. "Rozhodnutí, že bude veřejná zakázka zadána v užším výběrovém řízení, bylo doporučeno, a nikoliv schváleno představenstvem, jak to vyžaduje zadávací řád. Ve výběrovém řízení se vyskytly chyby, které měly vliv na průběh veřejné zakázky a na výběr jejího vítěze. Postupy a podmínky stanovené zákonem nebyly důsledně dodrženy," píše se v auditu.

Auditoři tvrdí, že fond porušil zákon při zadávání nejméně dalších dvou zakázek. Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková se proto obrátila na státní zastupitelství. "Úkolem policie je potvrdit, zda opravdu došlo k porušení zákona," řekla televizi.

Členové bývalého vedení fondu ale jakékoli pochybení odmítají. "Nám vždycky ty zakázky dělaly externí firmy, které dostaly zaplaceno, aby bylo všechno v pořádku," uvedl bývalý technický náměstek fondu Alfréd Mede.

Podle současného vedení však ve společnosti vůbec nefungovala vnitřní kontrola. "Takové prostředí mohlo vytvářet podmínky pro korupci," sdělil ČT předseda představenstva fondu Jiří Komárek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy