Maturity nanečisto zkouší většina středoškoláků v kraji

ČTK ČTK
12. 10. 2010 13:41
Nepříhlásily se jen dvě školy
Foto: Jan Langer

Pardubice - Celkem 69 středních škol v Pardubickém kraji se připojilo k možnosti vyzkoušet si budoucí podobu státních maturit.

"V Pardubickém kraji se z celkového počtu 71 škol nepřihlásily pouze dvě. Generálky se účastní z 69 škol 58 veřejných, jedna církevní a deset soukromých. Obě nepřihlášené školy jsou veřejné, zřizuje je kraj," uvedl Petr Habáň, mluvčí organizace Cermat, která státní maturity připravuje.

O jaké školy jde, ale nechtěl uvést s tím, že účast je dobrovolná a je na zodpovědnosti a rozhodnutí ředitelů, zda se přihlásili.

Pardubický kraj účast škol při maturitách nanečisto nesleduje. Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Ladislav Forman očekával, že všechny krajem zřizované školy se připojí, vše však podle něj eviduje pouze Cermat.

Studenti se mohli přihlásit ke třem předmětům, matematice a českému a cizímu jazyku. Maturitní testování z matematiky a českého a cizího jazyka se ve školách koná od 11. do 14. října, výsledky se studenti dozvědí do začátku listopadu. Pak si teprve budou podávat závaznou přihlášku ke standardním maturitám na jaře.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy