reklama
 
 

Majetkové přiznání nedám, vzepřel se bývalý odborář Dušek. Zákonu i Zemanovi navzdory

10. 9. 2015 11:45
Bývalý letitý železniční odborář, dnes náměstek hejtmana Pardubického kraje, Jaromír Dušek odmítl opakovaně předat krajskému úřadu své majetkové přiznání. Vzepřel se tak zákonu i slovům prezidenta Miloše Zemana, čestného předsedy Strany práv občanů, jejímž je členem. Důvodem jsou podle Duška novináři, kteří by mohli zveřejnit to, co si koupil. Za to, že dokument, který běžně předkládají všichni politici v Česku, dva roky za sebou neodevzdal, hrozí Duškovi pokuta.

Praha - Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek tají před veřejností svůj majetek. Navzdory zákonu již dvakrát po sobě odmítl odevzdat krajskému úřadu své majetkové přiznání.

Případem se podle zjištění deníku Aktuálně.cz bude zabývat přestupková komise v Ústí nad Orlicí, pod které spadá Duškovo trvalé bydliště v Dolní Dobrouči. Bývalému železničnímu odboráři nyní hrozí pokuta. V případě, že politik neodevzdá jedno majetkové přiznání, může být potrestán částkou do výše 50 tisíc korun.

Za prokazování majetku často lobbuje i prezident a čestný předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. A také strana, ve které je Dušek v Pardubickém kraji prvním místopředsedou, před volbami do Sněmovny v roce 2013 hlásala, že přitvrdí se zákonem o nabytém majetku. Jenže náměstek hejtmana to, zda si něco v předešlém roce koupil, jestli má dluhy nebo zda dostal nějaký dar, říct nechce.

"Veškerý majetek a veškeré nákupy jsou prostřednictvím finančního úřadu snadno dohledatelné," tvrdí Dušek. Jenže k tomu, co uvede v dokumentech pro finanční úřad, se veřejnost nedostane.

Až mě vykradou, novináři mi nic nedají

Dušek přesto říká, že má pro opakované neodevzdání svého majetkového přiznání vážné důvody. "Pakliže neexistuje zákonná ochrana toho, aby kdejaký novinář napsal podrobnosti z mého přiznání, co jsem kde koupil a kde to mám," zdůvodnil Dušek, proč se rozhodl, že dokument, který běžně předkládá každý veřejný funkcionář v Česku, dávat krajskému úřadu nebude.

"Až mě druhý den vykradou, tak mi nedáte vůbec nic a budete se mi v novinách vyšklebovat," dodal a poté hovor ukončil.  

Náměstek hejtmana Pardubického kraje odevzdal majetkové přiznání jen za rok 2012. Tedy poté, co nastoupil do této funkce. V něm uvedl, že je výrobcem elektrické energie, zaměstnancem ČD Cargo a členem dozorčí rady firmy Dopravní zdravotnictví.

Případ řeší přestupková komise

Za roky 2013 a 2014 ale již tento dokument krajskému úřadu nedal. "Náměstek Dušek majetkové přiznání neodevzdal. Ředitelem krajského úřadu byl vyzván k nápravě, což neučinil. Záležitost v současné době řeší přestupková komise ORP Ústí nad Orlicí," řekl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Řízení nakonec může skončit pokutou do výše desítek tisíc korun.

Jaromír Dušek před nástupem do vedení kraje, kde má na starosti dopravu, působil řadu let na železnici. Byl výpravčím, šéfem jednoho odborového svazu a i členem dozorčí rady Českých drah. Před volbami v roce 2013 překvapil videem, na kterém rapuje.

autor: Radek Nohl | 10. 9. 2015 11:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama