Litomyšl umístí po městě radary za miliony. Řidiči jezdí jako diví, argumentuje starosta

ČTK ČTK
24. 7. 2016 9:17
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut. Projekt bude mít kvůli nevydařenému výběrovému řízení několik měsíců zpoždění. První tendr radnice pro nedostatky zrušila, do druhého řízení se přihlásily dvě firmy, od vítěze si město software a radarové brány pronajme.
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut.
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut. | Foto: Aktuálně.cz

Litomyšl (Svitavsko) - Úsekové měření rychlosti v Litomyšli na Svitavsku radnice zahájí nejdřív letos na podzim. Projekt bude mít kvůli nevydařenému výběrovému řízení několik měsíců zpoždění. Radnice chce opatřením docílit zpomalení dopravy v místech, kde řidiči dlouhodobě překračují povolenou rychlost.

První tendr radnice pro nedostatky zrušila, do druhého řízení se přihlásily dvě firmy, od vítěze si město software a radarové brány pronajme. Osazovat je bude postupně.

Nejdřív se zaměří na nejrizikovější úseky, první brány na měření rychlosti umístí na příjezdu do Litomyšle od Svitav v Moravské ulici. "Řidiči tam jezdí z kopce rychle jako diví," řekl starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Radnice chce korigovat dopravu na pěti místech. Hodnotu zakázky vypsala na 5,7 milionu korun bez DPH. Mezi vytipovanými místy jsou také například části ulic T. G. Masaryka, Sokolská, J. E. Purkyně. Měřit se bude i v opačném směru při výjezdu z Litomyšle směrem na Svitavy.

Radnice zaznamenala i kritiku záměru měřit rychlost projíždějících aut, oponenti míní, že chce především vybírat pokuty a že opatření dopravu nezpomalí. Facebooková stránka Ne úsekovým radarům v Litomyšli se aktuálně líbí 164 lidem. Založil ji člen opoziční TOP 09 a zástupce finanční komise Robert Pikna.

Rychlost mají měřit brány, které město nechá osadit na začátku a na konci jednotlivých úseků. Zařízení zaregistruje vjezd a výjezd vozidla, jeho poznávací značku i čas, za jakou dobu úsek projelo. Pokud auto překročí rychlost, dopravní přestupek s řidičem vyřeší policie.

 

Právě se děje

Další zprávy