Litomyšl umístí po městě radary za miliony. Řidiči jezdí jako diví, argumentuje starosta

ČTK ČTK
24. 7. 2016 9:17
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut. Projekt bude mít kvůli nevydařenému výběrovému řízení několik měsíců zpoždění. První tendr radnice pro nedostatky zrušila, do druhého řízení se přihlásily dvě firmy, od vítěze si město software a radarové brány pronajme.
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut.
Litomyšl chystá na podzim měřit rychlost aut. | Foto: Aktuálně.cz

Litomyšl (Svitavsko) - Úsekové měření rychlosti v Litomyšli na Svitavsku radnice zahájí nejdřív letos na podzim. Projekt bude mít kvůli nevydařenému výběrovému řízení několik měsíců zpoždění. Radnice chce opatřením docílit zpomalení dopravy v místech, kde řidiči dlouhodobě překračují povolenou rychlost.

První tendr radnice pro nedostatky zrušila, do druhého řízení se přihlásily dvě firmy, od vítěze si město software a radarové brány pronajme. Osazovat je bude postupně.

Nejdřív se zaměří na nejrizikovější úseky, první brány na měření rychlosti umístí na příjezdu do Litomyšle od Svitav v Moravské ulici. "Řidiči tam jezdí z kopce rychle jako diví," řekl starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Radnice chce korigovat dopravu na pěti místech. Hodnotu zakázky vypsala na 5,7 milionu korun bez DPH. Mezi vytipovanými místy jsou také například části ulic T. G. Masaryka, Sokolská, J. E. Purkyně. Měřit se bude i v opačném směru při výjezdu z Litomyšle směrem na Svitavy.

Radnice zaznamenala i kritiku záměru měřit rychlost projíždějících aut, oponenti míní, že chce především vybírat pokuty a že opatření dopravu nezpomalí. Facebooková stránka Ne úsekovým radarům v Litomyšli se aktuálně líbí 164 lidem. Založil ji člen opoziční TOP 09 a zástupce finanční komise Robert Pikna.

Rychlost mají měřit brány, které město nechá osadit na začátku a na konci jednotlivých úseků. Zařízení zaregistruje vjezd a výjezd vozidla, jeho poznávací značku i čas, za jakou dobu úsek projelo. Pokud auto překročí rychlost, dopravní přestupek s řidičem vyřeší policie.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy