Litomyšl odmítla dotaci na čističku, nechce zdražovat

ČTK ČTK
3. 4. 2013 11:24
Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vilém Bílek

Litomyšl - Radnice v Litomyšli na Svitavsku odmítla evropskou dotaci na stavbu čističky odpadních vod a odkanalizování místních částí.

Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru. Chce mít kontrolu nad vývojem cen vodného a stočného. Řekl to starosta Michal Kortyš.

"Evropská unie nám říká, že máme vodu postupně zdražovat, abychom mohli do roku 2030 do čističky znovu reinvestovat," uvedl starosta.

Podle propočtů města do roku 2015 by vodné a stočné zdražilo o 80 procent. Letos lidé platí méně než 53 korun.

Město by také muselo vypovědět smlouvu se společností Saint Gobain Vertex, která čističku provozuje. V minulosti firma zaplatila za modernizaci 50 milionů korun, zbytková cena investice je 11 milionů korun, což by musela radnice firmě zaplatit.

"Říkali jsme si, že kdybychom si zdražili vodu o šest korun, vzali si úvěr a investici udělali v rozsahu nezbytně nutném, dostali bychom se na částku 43 milionů korun," řekl starosta.

V minulosti město zvažovalo, že utratí za čističku a kanalizaci až 200 milionů korun. Projekt tedy hodně redukovalo.

Městská čistírna odpadních vod byla dokončena v roce 1968 a v letech 1979 až 1982 byla rozšířena. Správce (Vertex) ji rekonstruoval na konci 90. let.

"Proč si brát úvěr na něco, na co můžeme získat peníze jinde," nesouhlasil s plány města zastupitel Radek Půlkrábek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy