Litomyšl odmítla dotaci na čističku, nechce zdražovat

ČTK ČTK
3. 4. 2013 11:24
Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vilém Bílek

Litomyšl - Radnice v Litomyšli na Svitavsku odmítla evropskou dotaci na stavbu čističky odpadních vod a odkanalizování místních částí.

Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru. Chce mít kontrolu nad vývojem cen vodného a stočného. Řekl to starosta Michal Kortyš.

"Evropská unie nám říká, že máme vodu postupně zdražovat, abychom mohli do roku 2030 do čističky znovu reinvestovat," uvedl starosta.

Podle propočtů města do roku 2015 by vodné a stočné zdražilo o 80 procent. Letos lidé platí méně než 53 korun.

Město by také muselo vypovědět smlouvu se společností Saint Gobain Vertex, která čističku provozuje. V minulosti firma zaplatila za modernizaci 50 milionů korun, zbytková cena investice je 11 milionů korun, což by musela radnice firmě zaplatit.

"Říkali jsme si, že kdybychom si zdražili vodu o šest korun, vzali si úvěr a investici udělali v rozsahu nezbytně nutném, dostali bychom se na částku 43 milionů korun," řekl starosta.

V minulosti město zvažovalo, že utratí za čističku a kanalizaci až 200 milionů korun. Projekt tedy hodně redukovalo.

Městská čistírna odpadních vod byla dokončena v roce 1968 a v letech 1979 až 1982 byla rozšířena. Správce (Vertex) ji rekonstruoval na konci 90. let.

"Proč si brát úvěr na něco, na co můžeme získat peníze jinde," nesouhlasil s plány města zastupitel Radek Půlkrábek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy