Lidé reptají, ale služby hlásí: Zimní úklid zvládáme

ČTK ČTK
7. 12. 2010 6:28
Technické služby na Pardubicku tvrdí, že vše jde podle plánu, i když se to lidem nezdá
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor...
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor... | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Městům v Pardubickém kraji se zatím daří zvládat zimní úklid chodníků. Tvrdí to alespoň zdejší technické služby.

I když se to lidem v ulicích někdy nezdálo, trasy a časy stanovené pro odklízení sněhu v plánech zimní údržby se technickým službám povedlo dodržet a nemuseli jim vypomáhat brigádníci.

Brzká a tuhá zima však odčerpává z jejich rozpočtů značné množství peněz.

"Na úklid komunikací i cyklostezek jsme nasadili veškerou techniku, naši zaměstnanci prováděli i ruční čištění. Zálohy z řad nezaměstnaných jsme nemuseli povolat," řekla mluvčí společnosti Služby města Pardubic Světlana Pozníková.

Podle plánu má letos organizace zajišťovat zimní údržbu zhruba 460 kilometrů vozovek a chodníků včetně zastávek městské hromadné dopravy a přechodů pro chodce. Loňskou zimu udržovaly o 17 kilometrů komunikací méně.

Jeden úplný zásah vyjde podle propočtů zhruba na 570 000 korun. Při průměrné zimě vyjíždějí služby v sezoně zhruba dvacetkrát, minulou zimu, kdy bylo mimořádné množství sněhu, však napočítaly 56 zásahů.

Chrudim udržuje ulice jak svou technikou, tak s pomocí nasmlouvaných externích firem. "Myslím, že se to zvládlo, i když lidé někdy volají, že některá ulička není úplně vyhrnutá," uvedl Pavel Král z Technických služeb Chrudim 2000.

Podle něj se letošní začátek zimy nedá srovnávat s loňskou sněhovou kalamitou. Celodenní výjezd stojí technické služby až 120 000 korun, prodražuje se zvláště solení ulic.

Ve Svitavách musely stroje během největší chumelenice čistit chodníky i několikrát denně.

"Všechno proběhlo, jak mělo, i když lidé to možná vnímají jinak," řekl ředitel Technických služeb města Svitav Petr Horký.

Náklady na jeden den maximální zimní údržby odhadl až na 80 000 korun. Na letošní zimu mají technické služby v rozpočtu 3,4 milionu korun, na předchozí zimu vynaložily téměř čtyři miliony korun.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy