Ležáky v ohrožení: Majitelka zakázala vstup na pozemky

ČTK ČTK
4. 6. 2012 12:59
Žena požaduje za pozemky 10 milionů korun za ušlý zisk, v místě měl být podle ní lom
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Post Bellum

Ležáky (Chrudimsko) - Tři týdny před pietním aktem k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky na Chrudimsku stále nejsou vyřešeny spory o část pozemků, které leží v místě tragédie.

Jejich majitelka na ně před časem zakázala přístup, a tak by nebylo možné využívat parkoviště, přístupové cesty k ležáckému muzeu i místo s pomníkem lidí zavražděných nacisty.

Ředitel Památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl věří tomu, že letošní vzpomínkový akt se uskuteční bez komplikací.

"Připravujeme se, jako by žádný zákaz neexistoval. Myslím, že to majitelka nemůže myslet vážně, spíš straší její advokáti, ona sama je z toho dost nešťastná," řekl. Aby zabránila vstupu na svůj majetek, musela by si najmout bezpečnostní agenturu.

Majitelka za pozemky požaduje zhruba deset milionů korun. Naprostou většinu z této částky tvoří údajný ušlý zisk za znemožnění těžby v lomu v této lokalitě.

Podle Červencla se odhad ceny pozemků pohybuje mezi 750 000 až 900 000 korunami. Lom není veden jako dobývací prostor, kámen není příliš kvalitní a v místě Národní kulturní památky by těžba nebyla možná.

Prohlédněte si koncentrační tábor na Karlově náměstí:

Poukazuje také na skutečnost, že o své pozemky se majitelka příliš nestará a udržuje je za ni Památník Lidice.

Žádnou dohodu nepřineslo ani jednání na ministerstvu kultury před dvěma týdny. "Předpokládám, že znovu to budeme řešit po uskutečnění pietního aktu," uvedl Červencl.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Které památky v ČR jste již navštívili?

 

Právě se děje

před 32 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy