Ležáky v ohrožení: Majitelka zakázala vstup na pozemky

ČTK ČTK
4. 6. 2012 12:59
Žena požaduje za pozemky 10 milionů korun za ušlý zisk, v místě měl být podle ní lom
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Post Bellum

Ležáky (Chrudimsko) - Tři týdny před pietním aktem k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky na Chrudimsku stále nejsou vyřešeny spory o část pozemků, které leží v místě tragédie.

Jejich majitelka na ně před časem zakázala přístup, a tak by nebylo možné využívat parkoviště, přístupové cesty k ležáckému muzeu i místo s pomníkem lidí zavražděných nacisty.

Ředitel Památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl věří tomu, že letošní vzpomínkový akt se uskuteční bez komplikací.

"Připravujeme se, jako by žádný zákaz neexistoval. Myslím, že to majitelka nemůže myslet vážně, spíš straší její advokáti, ona sama je z toho dost nešťastná," řekl. Aby zabránila vstupu na svůj majetek, musela by si najmout bezpečnostní agenturu.

Majitelka za pozemky požaduje zhruba deset milionů korun. Naprostou většinu z této částky tvoří údajný ušlý zisk za znemožnění těžby v lomu v této lokalitě.

Podle Červencla se odhad ceny pozemků pohybuje mezi 750 000 až 900 000 korunami. Lom není veden jako dobývací prostor, kámen není příliš kvalitní a v místě Národní kulturní památky by těžba nebyla možná.

Prohlédněte si koncentrační tábor na Karlově náměstí:

Poukazuje také na skutečnost, že o své pozemky se majitelka příliš nestará a udržuje je za ni Památník Lidice.

Žádnou dohodu nepřineslo ani jednání na ministerstvu kultury před dvěma týdny. "Předpokládám, že znovu to budeme řešit po uskutečnění pietního aktu," uvedl Červencl.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Které památky v ČR jste již navštívili?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy