Foto: Letecké hemžení na 24. Aviatické pouti v Pardubicích

Foto: Vladimír Cettl
Vladimír Cettl
7. 6. 2014 13:57
V leteckém programu se letos divákům představilo šest desítek letadel.

Pardubice - Na pozadí jedné z největších každoročních leteckých show u nás jsou samotní Pardubičané - hrdí na svého známého rodáka a průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara, hrdí na to, že v Pardubicích je stále fungující civilní i vojenské letiště, což po celá léta neodmyslitelně patří do mozaiky obrazu tohoto města.

Nad letošním ročníkem Aviatické pouti se do poslední chvíle vznášela obava z deštivého počasí, které loni akci tuto akci doslova zařízlo. Tyto obavy se naštěstí nenaplnily a letošní letecká show uvítala 25 000 návštěvníků, což jen dokládá význam této akce. Celá Aviatická pouť je vlastně velkou oslavou letectví a podnik, na kterém se organizačně podílí stovky lidí, dobrovolníků a dobrovolných hasičů.

Letos si Pardubice připomínají 70. výročí nepovedených spojeneckých náletů na rafinérii Fanto (dnes Paramo), během kterých zahynulo mnoho civilistů. Při této příležitosti zde proběhl křest knihy "Cíl pro dnešní den" autorů Jiřího a Ondřeje Soukupa.

V samotném leteckém programu se divákům představilo šest desítek letadel. K největším tahákům letošního leteckého parku jistě patřili: čtyřmotorový dopravní letoun Douglas DC-6B, efektní Vought F4U-4 Corsair se skládacími křídly nebo legendární stíhací letoun Spitfire.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy