Foto: Letecké hemžení na 24. Aviatické pouti v Pardubicích

Foto: Letecké hemžení na 24. Aviatické pouti v Pardubicích
Stavba výstavního Supermarine Spitfire.
První aeroplány v předvečer akce v připravených hangárech.
Rakouský pilot Raimund Riedmann, pilotující nádherný stroj F4U-4 Corsair.
Vought F4U-4 Corsair s jeho pilotem.
Foto: Vladimír Cettl
Vladimír Cettl
7. 6. 2014 13:57
V leteckém programu se letos divákům představilo šest desítek letadel.

Pardubice - Na pozadí jedné z největších každoročních leteckých show u nás jsou samotní Pardubičané - hrdí na svého známého rodáka a průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara, hrdí na to, že v Pardubicích je stále fungující civilní i vojenské letiště, což po celá léta neodmyslitelně patří do mozaiky obrazu tohoto města.

Nad letošním ročníkem Aviatické pouti se do poslední chvíle vznášela obava z deštivého počasí, které loni akci tuto akci doslova zařízlo. Tyto obavy se naštěstí nenaplnily a letošní letecká show uvítala 25 000 návštěvníků, což jen dokládá význam této akce. Celá Aviatická pouť je vlastně velkou oslavou letectví a podnik, na kterém se organizačně podílí stovky lidí, dobrovolníků a dobrovolných hasičů.

Letos si Pardubice připomínají 70. výročí nepovedených spojeneckých náletů na rafinérii Fanto (dnes Paramo), během kterých zahynulo mnoho civilistů. Při této příležitosti zde proběhl křest knihy "Cíl pro dnešní den" autorů Jiřího a Ondřeje Soukupa.

V samotném leteckém programu se divákům představilo šest desítek letadel. K největším tahákům letošního leteckého parku jistě patřili: čtyřmotorový dopravní letoun Douglas DC-6B, efektní Vought F4U-4 Corsair se skládacími křídly nebo legendární stíhací letoun Spitfire.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy