Foto: Letecké hemžení na 24. Aviatické pouti v Pardubicích

Foto: Vladimír Cettl
Vladimír Cettl
7. 6. 2014 13:57
V leteckém programu se letos divákům představilo šest desítek letadel.

Pardubice - Na pozadí jedné z největších každoročních leteckých show u nás jsou samotní Pardubičané - hrdí na svého známého rodáka a průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara, hrdí na to, že v Pardubicích je stále fungující civilní i vojenské letiště, což po celá léta neodmyslitelně patří do mozaiky obrazu tohoto města.

Nad letošním ročníkem Aviatické pouti se do poslední chvíle vznášela obava z deštivého počasí, které loni akci tuto akci doslova zařízlo. Tyto obavy se naštěstí nenaplnily a letošní letecká show uvítala 25 000 návštěvníků, což jen dokládá význam této akce. Celá Aviatická pouť je vlastně velkou oslavou letectví a podnik, na kterém se organizačně podílí stovky lidí, dobrovolníků a dobrovolných hasičů.

Letos si Pardubice připomínají 70. výročí nepovedených spojeneckých náletů na rafinérii Fanto (dnes Paramo), během kterých zahynulo mnoho civilistů. Při této příležitosti zde proběhl křest knihy "Cíl pro dnešní den" autorů Jiřího a Ondřeje Soukupa.

V samotném leteckém programu se divákům představilo šest desítek letadel. K největším tahákům letošního leteckého parku jistě patřili: čtyřmotorový dopravní letoun Douglas DC-6B, efektní Vought F4U-4 Corsair se skládacími křídly nebo legendární stíhací letoun Spitfire.

 

Právě se děje

Další zprávy