Kraj láká žáky do učňovských oborů pomocí stipendií

ČTK ČTK
4. 11. 2011 19:01
Letos navíc rozšířil počet oborů, v nichž mohou učni stipendia získat
Žáci mohou získat až 600 korun měsíčně (ilustrační foto)
Žáci mohou získat až 600 korun měsíčně (ilustrační foto) | Foto: www.issmt.cz

Pardubice - Pardubickému kraji se daří získávat nové zájemce o učňovské obory. Díky zavedení stipendií pro vybraná řemesla na středních školách kraje vzrostl počet žáků v podporovaných oborech.

Přitom dětí kvůli nižší porodnosti dlouhodobě ubývá, uvedla Miloslava Drábková z odboru školství krajského úřadu.

Pardubický kraj začal s vyplácením stipendií poprvé v minulém školním roce.

"I přes silný demografický propad v posledních dvou letech, kdy do prvních ročníků středních škol nastoupilo o více než 1000 žáků méně, došlo od zavedení stipendií k nárůstu počtu žáků v podporovaných oborech o 11 procent," uvedla Drábková.

Místo pěti nabízí kraj dvanáct oborů

Pardubický kraj pro současný školní rok rozšířil počet učebních oborů, v nichž mohou učni získat stipendia. Namísto loňských pěti jich je nyní 12, v příštím roce by měly přibýt další dva. Zvýšila se také částka, kterou kraj pro vyplácení stipendií v rozpočtu vyhradil.

Kraj podporuje učební obory podle požadavků zaměstnavatelů.

Letos na seznamu přibyl například řezník, vodař, montér vodovodů a kanalizací nebo zahradník. V prvním ročníku lze získat 300 až 400 korun měsíčně, v druhém 300 až 500 korun, ve třetím okolo 400 až 600 korun. Podmínkou je dobrý prospěch studenta, velmi dobré chování, nesmí být podmínečně vyloučen, mít důtku ředitele školy nebo neomluvenou absenci.

Stipendia děti motivují, zní ze střední školy

"Máme s tím skutečně dobré zkušenosti, stipendia děti motivují k tomu, aby měly lepší přístup k učení," řekl ředitel Střední školy průmyslové strojnické a technické v Chrudimi František Mihulka. Podle něj není jisté, nakolik hrají stipendia roli při rozhodování, kam po základní škole žák zamíří, pro sociálně slabší rodiny by to ale mohlo být významné.

Oba obory, obráběč kovů a zámečník, které škola podporuje, jsou letos zcela naplněny.

V prvním pololetí loňského školního roku bylo vyplaceno stipendium více než 36 procentům žáků, kteří je mohli v podporovaných oborech vzdělání získat. Ve druhém pololetí byl jejich podíl zhruba 30 procent, v letošní první polovině školního roku pak dosáhl téměř 38 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy