Kraj chce sloučit nemocnice, prý to ušetří peníze

ČTK ČTK
14. 6. 2011 10:32
Některá oddělení v menších nemocnicích zřejmě zaniknou

Pardubice - Vedení Pardubického kraje zvažuje, že svých pět nemocnic s akutními lůžky spojí v jeden celek.

To by pak mohlo zrušit některá oddělení v menších nemocnicích, aby se snížily vysoké ztráty, které akciové společnosti vytvořily. Informuje o tom MF Dnes.

"Ve hře jsou všechny varianty. Jedna akciová společnost s odštěpnými závody, holding nebo vznik další akciovky, která bude provádět servisní činnosti pro ty ostatní," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD).

Ředitelé nemocnic mají ve středu první schůzku, kde mají říct svůj názor na plánované změny. Na podzim by už politici o případném sloučení měli rozhodnout.

Pokud se z nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí vytvoří jediná, může to ušetřit peníze. "Pacientům v okrajových částech Pardubického kraje se však výsledek nemusí vůbec líbit," uvádí deník.

Některá oddělení jako neurologie či urologie v menších nemocnicích by totiž podle něj mohla rychle zaniknout tak, aby se péče a s ní i peníze od pojišťoven přesunula do krajské nemocnice.

Své nemocnice již spojil do Zdravotnického holdingu Královéhradecký kraj. Holding tvoří nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově a Dvoře Králové nad Labem a také tři firmy, které zabezpečují služby pro zdravotnictví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy