Hrozně kácí, varují Poděbrady Pardubické před ateliérem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 9. 2011 20:25
V Pardubicích se proti kácení zeleně konala další demonstrace
Další protest proti masivnímu kácení zeleně v centru Pardubic se odehrál před Městským divadlem.
Další protest proti masivnímu kácení zeleně v centru Pardubic se odehrál před Městským divadlem. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Chystané rozsáhlé úpravy Tyršových sadů v Pardubicích, které kvůli kácení množství stromů a keřů vzbudily odpor části veřejnosti, navrhovala stejná společnost jako v případě lázeňského parku v Poděbradech před čtyřmi lety. Tamní vedení města je s jeho prací silně nespokojeno.

Atelier Zahrada nad Metují architekta Tomáše Jiránka, letos přejmenovaný na New Visit, v Poděbradech skončil, prohlásil poděbradský místostarosta Miloš Mikolanda. Jiránkovo vyjádření se nepodařilo získat, je do středy v zahraničí a za společnost se nikdo jiný nechce vyjadřovat.

Proti kácení v úterý odpoledne před pardubickým divadlem demonstrovalo asi 300 lidí.

"Město nebylo spokojeno. Ta práce nás vůbec nepotěšila, došlo k naprosto zbytečnému kácení mnoha vzácných dřevin, nelíbí se nám koncepce, architektonický záměr ani provedení. V současnosti připravujeme i reklamační řízení," uvedl Mikolanda. Podobu úprav schválilo předchozí vedení města.

Nekvalitní a necitlivé k přírodě, hodnotí práce Poděbrady

Nynější poděbradské radnici například vadí to, že Jiránek nechal v lázeňském parku odstranit dřívější tradiční "květinové hodiny" a nahradil je svými hodinami s kovovým rámem. Přes výhrady autora návrhu nechalo město později uvést místo do původního stavu.

"Podle našich právních stanovisek jsme se rozhodli nedbat protestů pana architekta kvůli údajnému porušení autorského práva, žádné soudní spory potom nenásledovaly," řekl Mikolanda.

Z pardubických Tyršových sadů má podle Jiránkova návrhu zmizet asi 400 kmenů a většina keřů. Nelíbí se to mnoha lidem, pod první protestní petici se jich podepsalo přes 1200 a vzniká petice další. V Poděbradech se veřejnost také kácení bránila včetně petice, avšak bez výsledku.

Vedení Poděbrad také Jiránkovi vytýká to, že přes jeho autorský dozor na stavbě se v lázeňském parku po dešti tvoří jezírka, místo cihelné zdi na západní straně vyrostla betonová. Navrhl také podle města zbytečně nákladnou dlažbu na lázeňskou kolonádu, což chce radnice změnit. Pardubický magistrát tvrdí, že do projektu Tyršových sadů nemůže kvůli ochraně autorských práv zasahovat.

Pardubice: dvě demonstrace během týdne, dvě petice

Revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích má stát asi 70 milionů korun, v Poděbradech náklady na úpravu lázeňského parku dosáhly zhruba 100 milionů korun. "Myslím si, že to byly zbytečně vyhozené peníze. Stačilo park a většinu dřevin většinou upravit. Pan Jiránek pro nás v Poděbradech skončil, od něj už nemáme o nic zájem," uvedl Mikolanda.

Vyjádřit nesouhlas s likvidací zeleně v Tyršových sadech přišli lidé všech věkových kategorií.
Vyjádřit nesouhlas s likvidací zeleně v Tyršových sadech přišli lidé všech věkových kategorií. | Foto: Zuzana Hronová

Odpůrci kácení v Tyršových sadech se v úterý sešli před pardubickým divadlem. V jejich řadách figurovali jak lidé z občanské iniciativy, tak sdružení i zástupci Strany zelených.

"Nemuseli bychom svolávat občany Pardubic, kdyby k tomu vedení města nedalo důvod," řekl jeden z organizátorů akce Vladimír Lemberk. Pod první petici proti kácení se podepsalo asi 1200 lidí, pod další podle Lemberka asi dvojnásobek. Odpůrci obnovu Tyršových sadů a priori nezavrhují, prosazují ji však v mnohem omezenější podobě.

Na demonstraci v projevech řečníků mimo jiné zaznělo podivení nad tím, proč magistrát schválil tak masivní likvidaci zeleně, když zdejší ovzduší leckdy dosahuje "ostravských kvalit".

Protestní shromáždění se konalo i před týdnem, tehdy přímo v Tyršových sadech. Organizátoři totiž pro představu veřejnosti označili většinu stromů určených k likvidaci.

Další sporný projekt: Ze Střeleckého ostrova zábavní park

Společnost Zahrada nad Metují také v minulosti projektovala rozsáhlou přestavbu parku na Střeleckém ostrově. "Ve spolupráci s tehdejším vedením Prahy 1 navrhla vykácení třetiny všech stromů. Tento projekt vzbudil celou řadu nevole mezi památkáři, ochránci přírody, občanskými inciativami a veřejností," informovala¨Zora Kasiková z ekologického sdružení Arnika.

Podle sdružení původní projekt pracoval s parkem Střeleckého ostrova velice necitlivě a počítal s přestavbou prostoru na víceméně park komerčně zábavní. Po změnách ve vedení radnice Prahy 1 byl projekt zatím odložen.

 

Právě se děje

Další zprávy