Firma musí zaplatit daň, jinak čeká cisterny dražba

ČTK ČTK
23. 1. 2012 17:39
Palivo za 17 milionů zabavili celníci v Pardubicích
Vlakové nádraží Pardubice
Vlakové nádraží Pardubice | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Cisterny s palivem za 17 milionů korun, které ve čtvrtek zabavili pracovníci Generálního finančního ředitelství v Pardubicích kvůli úniku daní, jsou uložené ve skladu.

Čeká se na to, zda firma za palivo daně zaplatí. Pokud ne, budou pohonné hmoty prodány ve veřejné dražbě a jejich výnos se použije na úhradu nedoplatku.

Informovala o tom tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Cisterny byly ve vlaku, který do Česka přijel z Běloruska.

Celníci vlak sledovali osm dní

"Odhadovaná vyvolávací cena draženého zboží bude určena na základě znaleckého posudku a bude činit s největší pravděpodobností 17 milionů korun. Daňový subjekt tímto způsobem do České republiky dopravil již minimálně dva vlaky plné motorové nafty. Je předpokladem, že částka utržená z prodeje zadržených pohonných hmot zajistí úhradu daňových povinností i za tyto předchozí vlaky," uvedla Musilová. Jméno firmy neuvedla.

Vlak s pohonnými hmotami, který vážil 2600 tun a měřil 550 metrů, byl pod podrobným dohledem celní správy od okamžiku jeho vypravení z Běloruska. Uvnitř bylo asi 1,4 milionu litrů paliva.

Pracovníci celní a daňové správy zadrželi vlak v Pardubicích a na nádraží ho sledovali celých osm dní, než celníci dokončili formality. Podařilo se zjistit, že během monitorování firmy změnila dovozní doklady, aby se vyhnula svým povinnostem.

Pohonné hmoty se musely přečerpat

Ve chvíli, kdy byl náklad propuštěn na daňové území České republiky, finanční úřad oznámil dovozci, že dovezené pohonné hmoty budou exekučně zabaveny.

Při vlastní exekuci celníci zjistili, že dva z celkových 24 vagonů jsou nepojízdné. Proto se pohonné hmoty musely přečerpat do autocisteren, spolupracovali na tom i hasiči.

Podle Generálního finančního ředitelství firma přes svou krátkou historii několikrát účelově změnila své sídlo a statutární orgány. Poté, co byla označena jako vysoce riziková, se pracovníci daňové a celní správy zaměřili na monitoring jejích obchodních aktivit.

 

Právě se děje

Další zprávy