Elektrárna Chvaletice obnoví provoz do konce října, škoda je nejméně 50 milionů

ČTK ČTK
16. 9. 2016 11:20
Elektrárna je od 30. srpna zcela mimo provoz po rozsáhlém požáru dopravníku uhlí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Chvaletice – Tepelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku obnoví provoz nejpozději do konce října. Přerušil ho 30. srpna rozsáhlý požár dopravníku uhlí. V elektrárně se buduje náhradní doprava paliva do kotlů, dělníci odklidili trosky a pracují i na opravě poničeného kouřovodu.

"Myslíme si, že do konce října zprovozníme dva bloky, to znamená, že budeme schopni zauhlovat nějakou náhradní cestou," řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Požár zřejmě vypukl ve věži, kam míří 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, a konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Příčina požáru zatím nebyla zveřejněna.

Podle Pavlase způsobil požár škodu nejméně 50 milionů korun. Částka obsahuje jak materiální ztráty, tak ztráty způsobené zastavením výroby elektřiny, kterou musí společnost nakupovat, aby ji podle smluvních závazků dodala na trh.

Elektrárna je od 30. srpna zcela mimo provoz. Dva bloky nemohou pracovat kvůli přerušení dodávky uhlí, zbývající dva se modernizují, aby se snížily emise do ovzduší.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW. Vlastní ji společnost Severní energetická. Letos elektrárna odstavila dva bloky, které modernizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy