Dryml podal trestní oznámení na hejtmana Martínka

ČTK ČTK
3. 4. 2012 10:20
Tvrdí, že se Martínek v souvislosti s rozdělováním peněz z EU dopustil korupčního jednání
Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD).
Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD). | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Policie vyšetřuje trestní oznámení, které na hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka z ČSSD podal jeho stranický kolega senátor Vladimír Dryml.

Má podezření, že se Martínek v souvislosti s rozdělováním peněz z EU dopustil korupčního jednání. Zároveň policii pobídl, aby prošetřila podle něj podivné hospodaření Pardubické krajské nemocnice.

Informovala o tom regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Dryml je přesvědčen o tom, že Martínek v mnoha případech ovlivňoval výběr projektů, které dostaly peníze z EU.

"Vadí mi, jak se hospodaří s evropskými penězi. Pokud kolega Radko Martínek kšeftuje s posty na kandidátce výměnou za evropské dotace, tak se mi to nelíbí, to přece tak nemá být, a přece se to v případě autobusového nádraží Lázně Bohdaneč jednoznačně stalo," uvedl Dryml.

Opírá se o tajně pořízené nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o výměně dotace pro nádraží v Bohdanči za volitelné místo mluvil.

Místostarosta Lázní Bohdaneč Zdeněk Gilar deníku potvrdil, že hejtman slíbil "přihrát" do města evropskou dotaci za to, že Gilar přenechá místo na kandidátce do sněmovny Václavu Neubauerovi. Pak svá slova zase odvolal. Martínek podobný obchod už v minulosti kategoricky popřel.

Martínek: Je to pomluva

Dryml hejtmana podezírá, že ovlivnil rozdělování evropských dotací tak, aby sportovní letiště v Moravské Třebové dostalo 51 milionů korun.

"Je to pomluva. Hodnocení projektů v evropských fondech má přesná pravidla, která se dodržují. Pokud projekt nedostane příslušný počet bodů, tak se nemůže o dotaci ucházet," uvedl Martínek.

V trestním oznámení figuruje také dotace z EU pro společnost Sněžník v Dolní Moravě prozatím ve výši 148 milionů Kč, které podle Drymla předcházely "podivné výkupy pozemků". Senátor na způsob rozdělování dotací upozornil Brusel, který podle něj provede kontrolu.

Za trestním oznámením stojí vnitrostranické boje

Senátor podal trestní oznámení v lednu, ale v březnu jej dál rozšířil. Mimo jiné i kvůli dění v pardubické nemocnici a údajnému spojení Martínka a majitele zdravotnického koncernu Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Jeho společnost v minulých měsících ovládla kardiologii.

Dryml upozornil policii i na velké ztráty v hospodaření pardubické nemocnice a ptá se, zda nemocnice neporušila zákon, když nepodala návrh na zahájení insolvenčního řízení. V nemocnici se také podle něj zbytečně nákupovaly diagnostické přístroje.

Za trestním oznámením patrně stojí i vnitrostranické boje uvnitř ČSSD v Pardubickém kraji, kde se po sérii afér na místo lídra do krajských voleb dostal Martínkův poradce a současný krajský radní Martin Netolický, kterému je teprve 29 let. Lídrem kandidátky se údajně chtěl stát současný hejtmanův náměstek Jan Tichý.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy