Do babyboxu v Ústí nad Orlicí někdo odložil chlapce

ČTK ČTK
25. 3. 2015 7:15
Letos je to sedmé dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek a celkem 119. od jejich zavedení v Česku.
Duchovní otec celého projektu Ludvík Hess u jednoho z babyboxů.
Duchovní otec celého projektu Ludvík Hess u jednoho z babyboxů. | Foto: Facebook, BabyBox - Šance pro odložené děti

Ústí nad Orlicí - Do babyboxu v Ústí nad Orlicí ve středu ráno někdo odložil čerstvě narozeného chlapce. Jedná se o druhé dítě odložené v babyboxu v tamní nemocnici.

Letos je to sedmé dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek a celkem 119. od jejich zavedení v Česku. Dítě bylo do schránky odloženo kolem 02:00.

"Orlickoústecký klučík mě na minutku trochu zneklidněl. Ze špinavé bundy, ve které byl zabalený, totiž nebylo vidět vůbec nic," uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

"Druhé děťátko odložené do babyboxu v Orlickoústecké nemocnici si jako výbavičku přineslo ještě ručník a tkaničku do bot, kterou mělo zavázaný pupečník. Jinak bylo nahé," doplnil.

Chlapec se jmenuje po primáři

Chlapec byl pojmenován po primáři porodnického oddělení nemocnice Dionýzu Zakálovi. Prvním dítětem v tamním babyboxu byla holčička Lucie. Dohromady bylo v českých a moravských babyboxech dosud odloženo 48 chlapců a 71 dívek.

Za zhruba deset let vzniklo v Česku 64 babyboxů. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál daného zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Například právě v dnešním případě z Ústí nad Orlicí by mohl babybox znamenat rozdíl mezi životem a smrtí odloženého dítěte. Pokud by matka schránku k dispozici neměla, a odložila by tak nahé dítě zabalené jen v bundě někde venku, hrozilo by chlapci podchlazení. Přízemní teploty dnes ráno v Ústí nad Orlicí klesly až pod nulu.

 

Právě se děje

Další zprávy