reklama
 
 

Dětské oddělení v Litomyšli končí, hrozí to i porodnici

17. 4. 2013 9:46
Nemocnice nemá lékaře. O malé pacienty se postarají ve Svitavách a Ústí nad Orlicí

Litomyšl (Svitavsko) - Nemocnice v Litomyšli uzavře k 30. dubnu lůžkovou část dětského oddělení.

Dvě atestované lékařky z pěti doktorů na oddělení odcházejí do soukromé praxe a zdravotnické zařízení přes intenzivní snahu chybějící odborníky nesehnalo.

O malé pacienty se napříště postarají nemocnice ve Svitavách a Ústí nad Orlicí.

Pokud budou personální potíže přetrvávat, je v Litomyšli ohrožena i existence porodnice, sdělila za představenstvo nemocnic Pardubického kraje Zdenka Hanyšová Celá.

"Opakovaně jsme zkoušeli najít lékaře na dětské oddělení, abychom splnili kritéria daná pojišťovnami, ale nikdo nebyl ochoten přijít do našeho regionu," uvedl ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

Oddělení přestane přijímat malé pacienty od 25. dubna, následně je převezmou okolní nemocnice.

Litomyšlská nemocnice bude dál shánět dětského lékaře. "Pokud se nám nepodaří zajistit pediatra ani do poloviny května, budeme muset k 31. květnu uzavřít novorozenecké oddělení, a tím i porodnici. Dětské ambulance zůstávají v provozu," uvedl Vylíčil.

V porodnici se denně narodí jedno či dvě děti. Ročně v Litomyšli rodí okolo 560 žen. Podle ředitele je otázka roku až dvou, kdy porody klesnou pod 500, a porodnice tak ztratí akreditaci.

Petice s více než 5000 podpisy

Litomyšl se snaží uzavírání oddělení zabránit. "Ve svém důsledku by to vedlo k nežádoucímu snížení dostupnosti zdravotní péče a mohlo se i negativně projevit na zaměstnanosti ve městě a v regionu," uvedl místostarosta Vojtěch Stříteský.

Za zachování současného stavu vznikla také petice s více než 5000 podpisy. Podle vedení Litomyšle byly všechny krajské nemocnice nedávno propojeny zčásti společným představenstvem mimo jiné proto, aby mohly řešit podobné krize, která nyní postihla Litomyšlskou nemocnici.

Problém s nedostatkem kvalifikovaných lékařů řeší malé nemocnice v celé republice. "Většina dětských oddělení v menších nemocnicích jsou využita na méně než 60 procent," uvedl místopředseda představenstva nemocnic Jiří Benedikt.

Podle něj se v posledních 20 letech dětská medicína posunula od hospitalizací k ambulantnímu ošetření a domácímu léčení. Vzrůstá počet ošetřených pacientů v soukromých pediatrických ordinacích, které jsou dětem blíž.

autor: ČTK | 17. 4. 2013 9:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama