Dělníka v lomu přimáčkl bagr, do nemocnice ho vezl vrtulník

ČTK ČTK
2. 7. 2014 14:39
Muž má těžká zranění hrudníku a břicha, je ve stabilizovaném stavu.
Foto: HZS Plzeňského kraje

Žamberk (Orlickoústecko) - Osmačtyřicetiletého dělníka při práci v lomu na Orlickoústecku přimáčkl bagr. S těžkým zraněním hrudníku a břicha jej spolupracovníci odvezli na polikliniku v Žamberku, odkud jej letecká služba transportovala do traumacentra v Hradci Králové.

"Vzhledem k závažnosti poranění museli zdravotníci zraněného připojit na přístroj pro umělou plicní ventilaci a zafixovat jej speciálními imobilizačními prostředky. Po ošetření a stabilizaci stavu byl muž naložen na palubu vrtulníku," uvedl tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

I během letu posádka u zraněného muže pokračovala v umělé ventilaci. Z paluby vrtulníku zajistila i přípravu potřebného množství krevních derivátů. V Hradci Králové pacienta už očekával tým lékařů. Podle mluvčího měli spolupracovníci zavolat záchranáře ihned a nevozit zraněného na pohotovost. Ušetřili by tím čas a zároveň snížili riziko zdravotních komplikací.

Pravidlo zlaté hodiny

"Prioritou je snaha o dodržení takzvané zlaté hodiny, tedy zahájení nemocniční specializované péče do jedné hodiny od vzniku úrazu. Z tohoto pohledu rozhodně není správným postupem zraněného kamkoli transportovat," uvedl mluvčí.

Navíc řidič, který těžce zraněného převáží, je často pod vlivem stresu, spěchá a má sklony k riskantní jízdě. Tím se stává nebezpečný pro sebe i okolí a zvyšuje pravděpodobnost vzniku dopravní nehody, dodal Novák.

 

Právě se děje

Další zprávy