ČSSD si v Pardubickém kraji ponechá funkci hejtmana. Vítězné ANO bude v opozici

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2016 20:49
I přes vítězství hnutí ANO v Pardubickém kraji se žádný z jeho zástupců hejtmanem kraje nestane. Opoziční ČSSD, ODS a STAN uzavřeli dohodu a hejtman zůstane z řad sociálních demokratů. Krajskou radu vytvoří devět zástupců koaličních stran, funkce budou uvolněné. Sociální demokracie a KPK bude mít tři radní, ODS dva radní a STAN jednoho. Hnutí ANO již navečer oznámilo, že bude konstruktivní opozice.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice - V Pardubickém kraji vytvoří koalici ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS a STAN. Vítězné hnutí ANO bude v opozici. ČSSD si ponechá funkci hejtmana. Koalice bude mít 28 křesel v 45členném zastupitelstvu. Novinářům to řekli zástupci stran vznikající koalice.

"Není to tak, že se nám nechce od koryta a že jsme tu provazbení, jak nám bylo naznačeno," dodal hejtman a lídr ČSSD Martin Netolický.

Jeho náměstek Roman Línek (KPK) dodal, že se v nové koalici sešel zdravý názorový mix. Jednání, které nevedlo ke spolupráci s hnutím ANO, nebylo spiknutím, dodal. "Bylo to na základě legitimní hry," řekl.

Krajskou radu vytvoří devět zástupců koaličních stran, funkce budou uvolněné. Sociální demokracie a KPK bude mít tři radní, ODS dva radní a STAN jednoho.

Sociální demokracie bude mít hejtmana, KPK prvního náměstka, jako tomu je nyní. Druhý náměstek bude z ODS. K personální otázkám se ještě nechtěli politici vyjadřovat. Jména bude obsahovat koaliční smlouva, která bude podepsána do pěti dnů.

Hnutí ANO již navečer oznámilo, že bude konstruktivní opozice. Podle jejich lídra Jana Řehounka, že nabídka jednoho místa v radě byla neakceptovatelná, gesci by dostal přidělenou.

"Byli jsme postaveni před hotovou věc. Buď půjdeme za jasně definovaných podmínek do velké koalice všichni kromě komunistů, nebo to upečou bez nás," řekl Řehounek.

Budoucí zastupitelstvo bude mít deset výborů. Čtyři místa předsedů nebo místopředsedů výborů si rezervují sociální demokraté a stejný počet KPK, po dvou pozicích by měly mít ODS, KSČM a STAN. Šest míst v čelech výborů nabídne nově vzniklá koalice hnutí ANO.

Hejtman Netolický řekl, že 28 mandátů je dostatečná silná koalice. "Odpovídá uzavřeným koalicím v minulosti. Diskutujeme s KSČM o spolupráci. Kolegové s KSČM jsou konstruktivní. Jsme připraveni s nimi jednat o jejich zastoupení ve výborech," řekl Netolický.

Hnutí ANO získalo ve volbách 12 mandátů, ČSSD má 11 křesel a Koalice pro Pardubický kraj složená z KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníků devět. ODS obsadí křesel stejně jako KSČM, tři připadnou STAN.

 

Právě se děje

Další zprávy