Chrudim získá peníze na vyčištění bývalé Transporty

Domácí Domácí
16. 9. 2011 6:54
Znečištění areálu ohrožuje okolní pitnou vodu látkami, které jsou zdraví škodlivé
Sanace v areálu bývalé Transporty Chrudim
Sanace v areálu bývalé Transporty Chrudim | Foto: Ekomonitor

Pardubice/Chrudim - Zastupitelé Pardubického kraje schválili dotaci městu Chrudim ve výši 15 milionů korun na odstranění ohnisek znečistění bývalého státního podniku Transporta Chrudim.

"Znečištění ohrožuje pitnou vodu látkami, které jsou zdraví škodlivé a ohrožují tím zdraví obyvatelstva v Medlešicích a Dřenicích," uvedl Václav Kroutil, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Město Chrudim uspělo se žádostí o přidělení dotace z Operačního programu Životní prostředí na odstranění ohnisek znečistění staré ekologické zátěže. Dotace kraje mají být vyjádřením spoluúčasti na evropském projektu. Částka umožní zahájit práce ještě v letošním roce.

"Absolvovali jsme dlouhou řadu jednání. Doposud jsme byli ze zákona nuceni financovat pouze důsledky. Nyní tímto krokem řešíme podstatu problému. Realizace této akce je pro kraj výhodná, neboť dojde ke zkrácení provozu hydraulické clony, která stojí Pardubický kraj denně téměř dvacet tisíc korun, ročně pak více než sedm milionů korun," uzavřel Kroutil.

Hydraulická clona zamezuje šíření znečištění zamezuje znečištění směrem k obcím Dřenice a Medlešice.Tvoří ji soustava vrtů, z nichž se čerpá kontaminovaná voda.

Transporta Chrudim se zaměřovala na výrobu dopravních zařízení, proslavily ji především výtahy a eskalátory.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy