Chrudim odtěží a vyčistí zamořenou zeminu po Transportě

ČTK ČTK
24. 5. 2012 18:11
Areál je zamořený těkavými uhlovodíky, představuje to nebezpečí pro Medlešice a Dřenice
Transporta Chrudim.
Transporta Chrudim. | Foto: Ekomonitor

Chrudim - V červenci by měla začít sanace kontaminovaného areálu bývalého podniku Transporta v Chrudimi.

Radnice v soutěži vybrala ze sedmi nabídek na odstranění ekologické zátěže sdružení firem složené ze společností Vodní zdroje Ekomonitor a Strabag.

Výsledná cena dosáhla téměř 162 milionů korun včetně DPH, řekl starosta Petr Řezníček (SNK-ED).

"Byla to nejnižší nabídka a je to zhruba o 15 milionů korun méně, než činila projektová cena," uvedl Řezníček.

Areál po Transportě Chrudim je zamořený těkavými uhlovodíky, které představují nebezpečí i pro nedaleké Medlešice a Dřenice.

Znečištění v zemině je karcinogenní. Kontaminaci spodních vod brání hydrogeologická bariéra, jejíž provoz stojí osm milionů korun ročně. Rozpad nebezpečných látek podle údajů města potrvá až 250 let.

Znečištěná zemina bude odtěžena do hloubky sedmi metrů, další, pětimetrová vrstva se bude čistit chemicky. Hotovo by mělo být za 14 měsíců po zahájení prací, další čtyři měsíce potrvá vyřízení administrativních záležitostí.

Město ještě čeká, zda se neodvolá některý z účastníků tendru.

Strojírny v roce 1998 zkrachovaly

Transporta byla firma s více než stoletou tradicí, která vyráběla zejména dopravní zařízení, například výtahy, eskalátory a pásové dopravníky.

Na počátku 90. let firma zaměstnávala přes 4000 lidí a měla obrat více než dvě miliardy korun. V roce 1998 strojírny zkrachovaly.

Sanaci platí z 90 procent stát, další náklady ponese Pardubický kraj.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy