Chrudim je opět o krok blíže vyčištění Transporty

ČTK ČTK
27. 9. 2011 20:08
Po vleklém vyjednávání se radnice dohodla i s majiteli nemovitostí v areálu
Areál bývalého podniku Transporta je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky.
Areál bývalého podniku Transporta je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky. | Foto: Ekomonitor

Chrudim - Sanaci areálu bývalého podniku Transporta, který je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky, už nestojí nic v cestě. Město před časem získalo na odstranění staré ekologické zátěže příslib státní dotace 176 milionů korun, Pardubický kraj se letos zavázal přispět dalšími 15 miliony korun.

Po vleklém vyjednávání se radnice také dohodla s majiteli nemovitostí v areálu. Vedení města už schválilo výběrové řízení na firmu, která má Transportu vyčistit, řekl místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD).

Z areálu se začalo znečištění před lety šířit do okolí a hrozilo zamoření podzemních zdrojů pitné vody. K jejich ochraně byla vytvořena clona vrtů, z nichž je odčerpávána a čištěna voda.

Za tyto práce Pardubický kraj ročně platí odborné firmě kolem sedmi milionů korun, kontaminaci to však neřeší. Sanace by měla trvat zhruba 18 měsíců od zahájení prací.

Kraj už v minulosti několik sanací řešil

Vyčištění Transporty bude nejdražší sanací, kterou dosud města a Pardubický kraj zajišťoval, neboť jejich původce už neexistuje nebo se jej nepodařilo jednoznačně prokázat. Město na odstranění znečištění získalo příslib 176 milionů Kč státní dotace, zbylých asi 30 milionů Kč uhradí kraj.

Pardubický kraj už musel v minulosti řešit sanace několika velkých znečištění. V Boru u Skutče na Chrudimsku nechal zlikvidovat skládku průmyslových odmašťovadel a čisticích látek, v Hodoníně v témže okrese úložiště agrochemikálií.

Kontaminace se už dostala do okolí a ohrožovala zdroje pitné vody. Celkové náklady obou sanací se vyšplhaly zhruba na 130 milionů korun, které pocházely z fondů Evropské unie a peněz státu a kraje.

Rekultivace skládky u Lukavice na Chrudimsku vyšla hejtmanství na 80 milionů korun, z čehož 68 milionů získal od Státního fondu životního prostředí.

Odstranění znečištění v Pardubicích bude stát až miliardy

Už dříve kraj musel nechat za 18 milionů korun vyčistit zamořený areál bývalé Tesly v Pardubicích a štolu bývalého dolu u Vranové Lhoty na Svitavsku, která byla zavezena 270 tunami nebezpečného odpadu. Hejtmanství muselo také zčásti na své náklady zneškodnit nelegální sklad 150 tun nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku.

Ještě nákladnější bude odstranění znečištění chemičky Synthesia a rafinerie Paramo v Pardubicích. Oba areály jsou součástí takzvaného ekotendru, sanace budou stát až miliardy korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kurdské milice v Sýrii dostanou podle Erdogana na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy