Chrudim je opět o krok blíže vyčištění Transporty

ČTK ČTK
27. 9. 2011 20:08
Po vleklém vyjednávání se radnice dohodla i s majiteli nemovitostí v areálu
Areál bývalého podniku Transporta je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky.
Areál bývalého podniku Transporta je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky. | Foto: Ekomonitor

Chrudim - Sanaci areálu bývalého podniku Transporta, který je zamořen zvláště chlorovanými uhlovodíky, už nestojí nic v cestě. Město před časem získalo na odstranění staré ekologické zátěže příslib státní dotace 176 milionů korun, Pardubický kraj se letos zavázal přispět dalšími 15 miliony korun.

Po vleklém vyjednávání se radnice také dohodla s majiteli nemovitostí v areálu. Vedení města už schválilo výběrové řízení na firmu, která má Transportu vyčistit, řekl místostarosta Miroslav Tejkl (ČSSD).

Z areálu se začalo znečištění před lety šířit do okolí a hrozilo zamoření podzemních zdrojů pitné vody. K jejich ochraně byla vytvořena clona vrtů, z nichž je odčerpávána a čištěna voda.

Za tyto práce Pardubický kraj ročně platí odborné firmě kolem sedmi milionů korun, kontaminaci to však neřeší. Sanace by měla trvat zhruba 18 měsíců od zahájení prací.

Kraj už v minulosti několik sanací řešil

Vyčištění Transporty bude nejdražší sanací, kterou dosud města a Pardubický kraj zajišťoval, neboť jejich původce už neexistuje nebo se jej nepodařilo jednoznačně prokázat. Město na odstranění znečištění získalo příslib 176 milionů Kč státní dotace, zbylých asi 30 milionů Kč uhradí kraj.

Pardubický kraj už musel v minulosti řešit sanace několika velkých znečištění. V Boru u Skutče na Chrudimsku nechal zlikvidovat skládku průmyslových odmašťovadel a čisticích látek, v Hodoníně v témže okrese úložiště agrochemikálií.

Kontaminace se už dostala do okolí a ohrožovala zdroje pitné vody. Celkové náklady obou sanací se vyšplhaly zhruba na 130 milionů korun, které pocházely z fondů Evropské unie a peněz státu a kraje.

Rekultivace skládky u Lukavice na Chrudimsku vyšla hejtmanství na 80 milionů korun, z čehož 68 milionů získal od Státního fondu životního prostředí.

Odstranění znečištění v Pardubicích bude stát až miliardy

Už dříve kraj musel nechat za 18 milionů korun vyčistit zamořený areál bývalé Tesly v Pardubicích a štolu bývalého dolu u Vranové Lhoty na Svitavsku, která byla zavezena 270 tunami nebezpečného odpadu. Hejtmanství muselo také zčásti na své náklady zneškodnit nelegální sklad 150 tun nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku.

Ještě nákladnější bude odstranění znečištění chemičky Synthesia a rafinerie Paramo v Pardubicích. Oba areály jsou součástí takzvaného ekotendru, sanace budou stát až miliardy korun.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy