Centrum biologické ochrany skončí. Vzniklo po 11. září

ČTK ČTK
7. 2. 2013 8:41
Ve hře jdou dvě varianty. Pravděpodobnější by znamenala úplné zastavení provozu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Novák

Praha - Vláda kvůli úsporám zruší Centrum biologické ochrany Těchonín v Orlických horách.

Funkce tohoto střediska, které vzniklo za 1,75 miliardy korun v reakci na teroristické útoky ze září roku 2001, mají převzít ostatní instituce.

Informují o tom čtvrteční Lidové noviny.

Vláda o osudu pracoviště rozhodla na svém lednovém zasedání. "Znamená to další krok k definitivnímu řešení. A Těchonín prostě nemá dobré řešení. Holt dědictví," poznamenal generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Ve hře jsou podle listu už jen dvě varianty. Pravděpodobnější by znamenala úplné zastavení provozu a odprodání centra jako nepotřebného armádního majetku, čímž by obrana ušetřila ročně až 120 milionů korun.

Další možností je pokračovat pod nově vzniklou příspěvkovou organizací. To by státní pokladnu vyšlo ročně na 50 milionů korun. Zbylé peníze by centrum muselo vydělávat vlastní činností, například laboratorním výzkumem.

Ministerstvo obrany, které doufá v další využití centra, již jednalo s ministerstvy zdravotnictví a vnitra, v obou případech zatím bez úspěchu. "Resort obrany hodlá tuto problematiku zařadit na jedno z nadcházejících zasedání Výboru pro obranné plánování, který je pracovním orgánem Bezpečnostní rady státu," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský.

Centrum biologické ochrany vzniklo před jedenácti lety jako reakce na teroristické útoky v USA. Ministerstvo obrany využilo tajný a těžko přístupný objekt, který vojáci v Těchoníně měli už od sedmdesátých let. Podle LN jedinými pacienty každoročně je zhruba tisícovka vojáků na několikadenní karanténě po zahraniční misi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy