Centrum biologické ochrany skončí. Vzniklo po 11. září

ČTK ČTK
7. 2. 2013 8:41
Ve hře jdou dvě varianty. Pravděpodobnější by znamenala úplné zastavení provozu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Novák

Praha - Vláda kvůli úsporám zruší Centrum biologické ochrany Těchonín v Orlických horách.

Funkce tohoto střediska, které vzniklo za 1,75 miliardy korun v reakci na teroristické útoky ze září roku 2001, mají převzít ostatní instituce.

Informují o tom čtvrteční Lidové noviny.

Vláda o osudu pracoviště rozhodla na svém lednovém zasedání. "Znamená to další krok k definitivnímu řešení. A Těchonín prostě nemá dobré řešení. Holt dědictví," poznamenal generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Ve hře jsou podle listu už jen dvě varianty. Pravděpodobnější by znamenala úplné zastavení provozu a odprodání centra jako nepotřebného armádního majetku, čímž by obrana ušetřila ročně až 120 milionů korun.

Další možností je pokračovat pod nově vzniklou příspěvkovou organizací. To by státní pokladnu vyšlo ročně na 50 milionů korun. Zbylé peníze by centrum muselo vydělávat vlastní činností, například laboratorním výzkumem.

Ministerstvo obrany, které doufá v další využití centra, již jednalo s ministerstvy zdravotnictví a vnitra, v obou případech zatím bez úspěchu. "Resort obrany hodlá tuto problematiku zařadit na jedno z nadcházejících zasedání Výboru pro obranné plánování, který je pracovním orgánem Bezpečnostní rady státu," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský.

Centrum biologické ochrany vzniklo před jedenácti lety jako reakce na teroristické útoky v USA. Ministerstvo obrany využilo tajný a těžko přístupný objekt, který vojáci v Těchoníně měli už od sedmdesátých let. Podle LN jedinými pacienty každoročně je zhruba tisícovka vojáků na několikadenní karanténě po zahraniční misi.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy