reklama
 
 

Bylo tornád na Pardubicku víc? Viděli jsme následky

22. 6. 2011 13:21
Tornádo v úterý odpoledne poničilo několik obcí v okolí Pardubic, nejvíce Staré Čívice

Pardubice - Úterní tornádo zasáhlo nejen pardubickou část Staré Čívice, ale i další obce v okolí Pardubic.

Poškozené střechy hlásí lidé ze Starých Jesenčan, Mikulovic, Blata a Hroubovic, uvedl zástupce krajských hasičů.

Tornád řádilo na Pardubicku možná víc, meteorologové ale ještě prověřují, zda se v některých případech nejednalo o takzvané tromby.

Největší škody tornádo způsobilo v průmyslové zóně ve Starých Čívicích, kde poškodilo objekty dvou firem a škody zde jdou do desítek milionů.

Podle reportérky Aktuálně.cz, která místo navštívila po deváté hodině ráno, jsou již všechny poničené domky zabaleny plachtou a na některých započaly opravy, ať již svépomocí, či narychlo zjednanými firmami. U haly společnosti Jtekt probíhalo zjišťování škod.

Hasiči odstraňovali i popadané stromy

Statisíce korun budou stát opravy rodinných domů a desítky milionů korun obnova budov v průmyslové zóně. Dva podniky, které se zabývají výrobou pro automobilky, odhadují, že jim opravy potrvají měsíc až dva. Jedna firma musela zastavit v poškozené hale výrobu.

V průmyslové zóně Starých Čívic muselo rychle prchnout z objektu padesát krát sedmdesát metrů 122 zaměstnanců. Všichni stihli před tornádem utéct a přivolaní zdravotníci nemuseli nikoho ošetřit. Statik nyní zhodnotí, zda bude nutné budovu zavřít.

Prohlédněte si, jak vypadají Staré Čívice po řádění tornáda

V Starých Čívicích větrná smršť zničila střechy deseti až patnácti rodinných domů. Ve Starých Jesenčanech popadala střešní krytina u šesti domů. To samé se událo na několika domech v Hroubovicích, v Mikulovicích a místní části Blato.

"Přemýšlíme, co bychom mohli pro lidi udělat. Přistavíme aspoň kontejnery na odpady. Určitě opravíme poškozená místa, která patří obci," řekl místostarosta městského obvodu VI Miroslav Rubeš.

Hasiči rovněž odstraňovali popadané stromy na několika místech v kraji - mezi Štěpánovem a Luží, mezi Brdem a Hlubokou, Borem u Skutče a Novými Hrady. Silný vítr poškodil i stromy na silnici z Horního Újezdu směrem na Sebranice a zpřetrhal také dráty elektrického napětí.

Tornádo v Česku je vzácný jev

Vloni bylo na území Česka zdokumentováno zhruba 10 tornád, která dosahovala síly podle Fujitovy stupnice (F0-F6) od F0 (do 117 km/h) do F2 (do 250 km/h).

Vůbec nejsilnější tornádo na našem území bylo podle kronik zaznamenáno 30. července 1119 v Praze na Vyšehradě a dosahovalo síly F3-F4.

Tornáda o síle F3 (do 332 km/h) se v posledních letech objevila 9. 6. 2004 v Litovli a 31. 5. 2001 v Milošovicích (okres Kutná Hora). Výskyt tornád je velmi špatně předvídatelný. Vznikají v labilních vzduchových hmotách během bouře.

autoři: Domácí, ČTK | 22. 6. 2011 13:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama