Budovy poškozené úterním tornádem prověří statik

Domácí Domácí
22. 6. 2011 5:02
V úterý večer zajišťovalo město náhradní bydlení a plachty na střechy, ve středu začnou opravy
Foto: ČTK

Pardubice - Město Pardubice a městská policie pomáhali ještě během úterního večera lidem ve větrem poškozených Starých Čívicích. Práce budou v úterý pokračovat.

Tornádo, které se v úterý odpoledne prohnalo Starými Čívicemi, si nevyžádalo žádné zranění obyvatel této městské části nebo zaměstnanců podniků sídlících v průmyslové zóně, poškodila však řadu budov a lámala stromy.

Na místo okamžitě vyrazili zástupci města a městské policie. Monitorovali situaci a pomáhali občanům s řešením následků.

Z rodinných domů utrpěly největší škody ty, které stojí podél hlavního průtahu směrem na Prahu. Vítr jim odnesl střechy, další škody způsobily popadané stromy.

Zasažené budovy prověří statici

"Bezprostředně po prohlídce následků vichru jsem obvolala několik firem, které okamžitě přislíbily ještě dnes (v úterý) dodat plachty na provizorní zastřešení poškozených domů, občanům také během zítřka poskytneme kontakty na statiky, kteří budou muset prověřit stav zasažených budov," informovala přímo ze Starých Čívic primátorka Štěpánka Fraňková.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jisté je, že posudek statika budou potřebovat také budovy v místní průmyslové zóně. Zde největší škody utrpěl objekt firmy Jtekt, který přišel téměř o celou plechovou střechu. Škody však utrpěly i další průmyslové objekty.

Policie nabízela náhradní ubytování

Postiženým občanům se snažila pomáhat i městská policie. Její příslušníci obešli všechny majitele poškozených domů s nabídkou náhradního ubytování. Speciální jednotka ještě v úterý večer prořezávala popadané stromy a odklízela kusy poničených střech.

Magistrát už také kontaktoval několik stavebních firem. Jejich zástupci přislíbili, že hned ve středu vyrazí do Starých Čívic a zdejším občanům vyjdou maximálně vstříc tak, aby jejich domy byly opět co nejrychleji v obyvatelném stavu.

Kdo by si během příštích dní nevěděl rady s řešením vzniklé situace, může se s prosbou o radu či pomoc obracet na operační středisko Městské policie Pardubice (tel: 466 859 220) nebo na oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic, pana Václava Vyšatu (tel: 466 512 142).

Smršť nepostihla jen Čívice, ale i další obce

Profesionální i dobrovolní hasiči zasahovali u dalších nejméně deseti událostí spojených se silnou bouřkou. Ve Starých Jesenčanech bylo poškozeno přibližně šest střech domů.

V Mikulovicích, Blatu i Hroubovicích hasiči pomáhali s odstraňováním následků tornáda, když na několika domech byla poničena střešní krytina.

"Hasiči pomocí motorových pil rozřezávali i popadané stromy, které bránily plynulému silničnímu provozu, a to hned na několika místech v kraji - mezi Štěpánovem a Luží, mezi Brdem a Hlubokou, Borem u Skutče a Novými Hrady. Silný vítr poškodil i stromy na silnici z Horního Újezdu směrem na Sebranice. Tady popadaly stromy, ale také byly zpřetrhány dráty elektrického napětí," informovala krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

Další zprávy