Aviatická pouť nabídne letecké boje na východní frontě

ČTK ČTK
17. 12. 2012 19:46
Organizátoři připravují 23. ročník pouti, která se koná na pardubickém letišti
Aviatická pouť v Pardubicích. Ilustrační foto.
Aviatická pouť v Pardubicích. Ilustrační foto. | Foto: http://aviatickapout.cz

Pardubice - Organizátoři připravují třiadvacátý ročník Aviatické pouti, která se pravidelně koná na pardubickém letišti.

V roce 2013 se pouť uskuteční 1. a 2. června. Program bude zaměřen na letecké boje na východní frontě. Návštěvníci opět uvidí letecké ukázky z historie, které doplní pozemní představení. Informoval o tom Josef Hadinec z organizačního týmu Aviatické pouti.

Mezi hlavními tématy má být například operace Barbarossa - přepadení SSSR v roce 1941, nebo hloubkové lety spojenců nad obsazenou Evropou.

"Tématem příštího ročníku Aviatické pouti se stane také zlatý věk proudové éry a připomínka náletů na Pardubice," uvedl Hadinec.

Organizační tým se nyní snaží zajistit stěžejní letadla pro jednotlivá témata, a to originální stroje přímo související s českou a světovou leteckou historií.

Letiště by mělo být pro návštěvníky otevřené také den před začátkem pouti, a to 31. května od 15:00 do 19:00. V této době budou stroje na Aviatickou pouť přilétat ze svých domovských základen a návštěvníci budou moci pozorovat také konečné přípravy akce.

Aviatickou pouť každoročně navštíví desetitisíce lidí. Na letošní 22. ročník přišlo podle odhadů 25.000 zájemců, o rok dříve jich bylo 35.000.

Na pardubické letiště letos přiletělo několik desítek různých typů letadel od první světové války až po současnost. Diváci v československé premiéře mohli vidět například letouny Curtiss P-40 Tomahawk, Mitsubishi A6M2 Zero či Grumman TBM Avenger.

Do ukázek se zapojilo také na 300 herců a zhruba pět desítek historických vojenských vozidel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy