Archeologové objevili doklady rituálního kanibalismu

ČTK ČTK
10. 4. 2013 14:01
U Chrudimi našli v jámě opálené lidské kosti se stopami po řezání a krájení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archeologický ústav Praha

Chrudim - Při záchranném archeologickém průzkumu v trase budoucího obchvatu Chrudimi byly nalezeny i doklady rituálního kanibalismu ze starší doby bronzové.

V České republice již podobné nálezy archeologové několikrát zjistili, na východě Čech jde ale o ojedinělý objev.

Poškozené kosterní pozůstatky se nacházely v zásobních, později odpadních jamách, řekl archeolog Regionálního muzea v Chrudimi Jan Musil.

"Podařilo se například nalézt celý spodek člověka od pánve dolů, ale zbytek těla chyběl. V další jámě byly opálené lidské kosti se stopami po řezání a krájení," uvedl Musil.

Rituální lidojedství v minulosti je v Česku doloženo například nálezy z lokality Skalka u Velimi na Kolínsku nebo ve Chmelíně na Zlínsku.

Vědci se domnívají, že nešlo o pojídání lidí kvůli potravě, ale že bylo spojeno s rituální obětí, případně se získáním části fyzické a duševní síly člověka.

Na trase obchvatu našli archeologové mnoho dokladů dávného osídlení z různých dob. Velkým překvapením byl podle Musila výskyt řídce rozšířených kultur jordanovské a řivnáčské z pozdní doby kamenné, které nejsou na Chrudimsku příliš probádané.

Za zajímavé považuje také objev raně středověkých konstrukcí kůlových staveb.

Další nálezy budou zřejmě brzy následovat, protože dělníci se již pustili do stavebních prací na přeložkách inženýrských sítí. Archeology již přivolali k nálezu zásobní jámy u Medlešic, která patří k únětické kultuře.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy