Archeologové objevili doklady rituálního kanibalismu

ČTK ČTK
10. 4. 2013 14:01
U Chrudimi našli v jámě opálené lidské kosti se stopami po řezání a krájení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archeologický ústav Praha

Chrudim - Při záchranném archeologickém průzkumu v trase budoucího obchvatu Chrudimi byly nalezeny i doklady rituálního kanibalismu ze starší doby bronzové.

V České republice již podobné nálezy archeologové několikrát zjistili, na východě Čech jde ale o ojedinělý objev.

Poškozené kosterní pozůstatky se nacházely v zásobních, později odpadních jamách, řekl archeolog Regionálního muzea v Chrudimi Jan Musil.

"Podařilo se například nalézt celý spodek člověka od pánve dolů, ale zbytek těla chyběl. V další jámě byly opálené lidské kosti se stopami po řezání a krájení," uvedl Musil.

Rituální lidojedství v minulosti je v Česku doloženo například nálezy z lokality Skalka u Velimi na Kolínsku nebo ve Chmelíně na Zlínsku.

Vědci se domnívají, že nešlo o pojídání lidí kvůli potravě, ale že bylo spojeno s rituální obětí, případně se získáním části fyzické a duševní síly člověka.

Na trase obchvatu našli archeologové mnoho dokladů dávného osídlení z různých dob. Velkým překvapením byl podle Musila výskyt řídce rozšířených kultur jordanovské a řivnáčské z pozdní doby kamenné, které nejsou na Chrudimsku příliš probádané.

Za zajímavé považuje také objev raně středověkých konstrukcí kůlových staveb.

Další nálezy budou zřejmě brzy následovat, protože dělníci se již pustili do stavebních prací na přeložkách inženýrských sítí. Archeology již přivolali k nálezu zásobní jámy u Medlešic, která patří k únětické kultuře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy