Muži ubili bezdomovce v Pardubicích, odsedí si 16 let

ČTK ČTK
19. 5. 2015 13:11
Kopali do něj asi tři hodiny. Způsobili mu závažná poranění vnitřních orgánů, kterým později podlehl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňské brutální ubití bezdomovce v odstaveném vagonu na nádraží v Pardubicích si Jaroslav Šubrt a Miroslav Křemeňák odpykají 16 let vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.

Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ se stal loni 12. listopadu. Oba muži byli podle spisu pod vlivem alkoholu a osmačtyřicetiletého bezdomovce napadli dvakrát. Nejprve jej zmlátili a odešli, když je napadený prosil, ať už ho nechají.

Později se za ním však vrátili a údery pěstí a kopy do hlavy, břicha nebo hrudníku své oběti způsobili závažná poranění vnitřních orgánů či zlomeniny. Muž čelil útoku podle spisu zhruba tři hodiny.

Bezdomovci nepřivolali pomoc a ten později zraněním podlehl. Obžalovaní pak muži podle spisu vzali 80 korun, mobilní telefon a staré hodinky.

Pachatelé se obviňují navzájem

Oba muži se na policii k činu přiznali. Jejich výpovědi se ale lišily v tom, že každý svaloval větší část viny na toho druhého. "Nebylo nám prokázáno, že jsme vrahové a loupežníci," prohlásil před soudem Křemeňák. Také uvedl, že nikoho nezabil, a s trestem nesouhlasil.

Odsouzení za vraždu se nelíbilo ani Šubrtovi, který tvrdil, že od bezdomovce chtěli pouze získat peníze, které jim dlužil.

Advokát Křemeňáka po odvolacím soudu chtěl, aby byl jeho klient přeřazen do mírnějšího typu věznice. S uloženým trestem jinak v podstatě souhlasil. Šubrtova advokátka zase požadovala, aby nebyl odsouzen za vraždu, ale pouze za loupež.

Zmírnění trestu pro Šubrta

Odvolací soud se však ztotožnil se závěry Krajského soudu v Hradci Králové a potvrdil oběma mužům tresty za trýznivou vraždu a loupež. Jediný rozdíl proti původnímu rozsudku udělal v tom, že Šubrtovi zmírnil trest o jeden rok vězení.

Podle původního rozsudku mu totiž přitížilo, že je recidivista, který strávil velkou část života ve vězení a navíc byl v podmínce.

Podle odvolacího soudu ale měl na napadení muže menší podíl než jeho komplic. "Za spravedlivé a vyvážené považuje odvolací soud, aby byl oběma obžalovaným uložen rovnocenný trest," vysvětlil předseda trestního senátu Martin Zelenka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy