Muži ubili bezdomovce v Pardubicích, odsedí si 16 let

ČTK ČTK
19. 5. 2015 13:11
Kopali do něj asi tři hodiny. Způsobili mu závažná poranění vnitřních orgánů, kterým později podlehl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňské brutální ubití bezdomovce v odstaveném vagonu na nádraží v Pardubicích si Jaroslav Šubrt a Miroslav Křemeňák odpykají 16 let vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.

Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ se stal loni 12. listopadu. Oba muži byli podle spisu pod vlivem alkoholu a osmačtyřicetiletého bezdomovce napadli dvakrát. Nejprve jej zmlátili a odešli, když je napadený prosil, ať už ho nechají.

Později se za ním však vrátili a údery pěstí a kopy do hlavy, břicha nebo hrudníku své oběti způsobili závažná poranění vnitřních orgánů či zlomeniny. Muž čelil útoku podle spisu zhruba tři hodiny.

Bezdomovci nepřivolali pomoc a ten později zraněním podlehl. Obžalovaní pak muži podle spisu vzali 80 korun, mobilní telefon a staré hodinky.

Pachatelé se obviňují navzájem

Oba muži se na policii k činu přiznali. Jejich výpovědi se ale lišily v tom, že každý svaloval větší část viny na toho druhého. "Nebylo nám prokázáno, že jsme vrahové a loupežníci," prohlásil před soudem Křemeňák. Také uvedl, že nikoho nezabil, a s trestem nesouhlasil.

Odsouzení za vraždu se nelíbilo ani Šubrtovi, který tvrdil, že od bezdomovce chtěli pouze získat peníze, které jim dlužil.

Advokát Křemeňáka po odvolacím soudu chtěl, aby byl jeho klient přeřazen do mírnějšího typu věznice. S uloženým trestem jinak v podstatě souhlasil. Šubrtova advokátka zase požadovala, aby nebyl odsouzen za vraždu, ale pouze za loupež.

Zmírnění trestu pro Šubrta

Odvolací soud se však ztotožnil se závěry Krajského soudu v Hradci Králové a potvrdil oběma mužům tresty za trýznivou vraždu a loupež. Jediný rozdíl proti původnímu rozsudku udělal v tom, že Šubrtovi zmírnil trest o jeden rok vězení.

Podle původního rozsudku mu totiž přitížilo, že je recidivista, který strávil velkou část života ve vězení a navíc byl v podmínce.

Podle odvolacího soudu ale měl na napadení muže menší podíl než jeho komplic. "Za spravedlivé a vyvážené považuje odvolací soud, aby byl oběma obžalovaným uložen rovnocenný trest," vysvětlil předseda trestního senátu Martin Zelenka.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy