Zvířata v olomoucké zoo loni projedla pět milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 2. 2011 5:17
Nejdražšími položkami byly maso a ovoce
Nejvíce spotřebovala zvířata masa. Ilustrační foto.
Nejvíce spotřebovala zvířata masa. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Olomouc - Pět milionů korun loni vydala Zoologická zahrada na Svatém Kopečku v Olomouci za potravu pro 1725 živočichů, které chová.

"Každý den projí chovanci zoo částku 13.500 korun," uvedla mluvčí zoo Hana Labská.

"Perfektně složená krmná dávka je ale základem úspěšného chovu zvířat. Odměnou za kvalitní potravu je všem chovatelům v zoo a samozřejmě i návštěvníkům pohled na spokojená, dobře živená zvířata obklopená mláďaty," dodala.

Olomoucká zoo v číslech

Na konci loňského roku v zoo žilo celkem 1725 zvířat v 349 druzích. Do uvedeného počtu patří i ryby a různé druhy bezobratlých živočichů, například obyvatelé mořských akvárií sasanky a živí koráli.

Ve srovnání s předchozím rokem pět druhů ubylo, ale o 158 se zvýšil počet chovaných kusů zvířat.

Nejdražší maso a ovoce

Nejdražší položkou v jídelníčku bylo maso. Zvířata zkonzumovala celkem za jeden milion korun hovězího, koňského a skopového. K tomu jim chovatelé dopřáli i vepřovou, drůbeží a hovězí svalovinu za 375 tisíc korun a rovněž krmné hlodavce, králíky či křepelky.

Nesrovnatelně lehčí stravu měly poloopice a opice, u nichž je hlavní složkou ovoce. Na tom si ale rádi pochutnají také hrošíci liberijští, žirafy a třeba i všežravé šelmy nosálové. Za nákup ovoce pro ně zoo utratila 940 tisíc korun.

Třetí v pořadí granule, které dostávají nejen kopytníci, ale i někteří ptáci. "Důležitou součástí jídelníčku býložravců je samozřejmě seno. Nakoupeno a zkrmeno ho bylo za 140 tisíc korun," doplnila Labská.

Zvířata dostala také mléčné výrobky, vejce a podobně.

Vedle tradičních součástí jídelníčku musí v zoo nakupovat například i lišejníky z Finska, které dostávají do krmiva sobi. Lišejník totiž obsahuje celou řadu látek příznivě působících na trávení i imunitu jejich organismu.

Dobrou kondici a zdravotní stav zvířat pomáhají udržet také vitamíny, kterých bylo zvířatům dopřáno v hodnotě 15 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy