Ženě zemřely dvě děti, po smrti třetího ji policisté podezřívají z vraždy. Hrozí jí až doživotí

ČTK ČTK
12. 2. 2016 14:24
Osmadvacetileté ženě v minulosti zemřely dvě děti. Po smrti třetího v říjnu roku 2014 úmrtí policisté překvalifikovali na základě odborných posudků na vraždu. Stíhaná je však pouze za smrt třetího novorozence. Ženu čeká soud. Podle šéfa odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Martina Nasswettra není obvyklé, aby během 1,5 roku došlo ke smrti dvou novorozenců. Žena byla původně stíhaná za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté její čin nakonec překvalifikovali na vraždu, za což jí hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.
Případ mrtvého novorozence z Přerova z října 2014 překvalifikovali kriminalisté na základě znaleckých posudků na vraždu. (Ilustrační foto)
Případ mrtvého novorozence z Přerova z října 2014 překvalifikovali kriminalisté na základě znaleckých posudků na vraždu. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Případ mrtvého novorozence z Přerova z října 2014 překvalifikovali kriminalisté na základě znaleckých posudků na vraždu. Novinářům to v pátek řekl šéf odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Martin Nasswettr. Osmadvacetileté ženě v minulosti zemřely ještě další dvě děti. Stíhaná je však pouze za smrt třetího novorozence. Ženu čeká soud. Soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek upřesnil, že jednání je nařízeno na březen.

"Matka deklarovala jeho smrt jako syndrom náhlého úmrtí. Protože máme velmi dobrou spolupráci se znalci soudního lékařství, tak jsme nad tímto případem dlouho bádali. Není obvyklé, aby během 1,5 roku došlo ke smrti dvou novorozenců. Díky pečlivé práci a vnímavosti soudních lékařů jsme došli k závěru, že se obžalovaná dopustila vraždy," uvedl Nasswettr. Žena byla původně stíhaná za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté její čin nakonec překvalifikovali na vraždu, za což jí hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Žena je stíhaná na svobodě, za svůj čin již byla obžalována. Případ nyní leží u olomouckého krajského soudu. "Jednání je nařízeno na 23. března," upřesnil soudce Ondrášek.

Kriminalisté se při vyšetřování zabývali i dalšími dvěma úmrtími dětí obžalované v předchozích letech. Druhé dítě zemřelo ženě zhruba 1,5 roku před událostí v Přerově, další několikaměsíční potomek zhruba před deseti lety na Slovensku. K nejstaršímu případu uzavřenému jako syndrom náhlého úmrtí se policisté již nedostali.

"Prověřovali jsme úmrtí před 1,5 rokem od naší události, kdy to bylo uzavřeno rovněž jako syndrom náhlého úmrtí. Byly tam tehdy zjevné stopy po zánětu plic. U novorozenců je těžké určit, zda došlo k dušení v důsledku zánětu plic či k dušení samotnému," doplnil kriminalista. Na základě důkazů se jim tak podařilo prokázat násilnou smrt pouze v posledním případě.

Osmadvacetiletá žena podle policistů prošla psychologickým vyšetřením a znaleckými posudky, motiv jejího jednání je však nejasný. Podle policistů kromě těchto dětí, které zemřely tragicky, přivedla na svět i další, které s ní nežijí ve společné domácnosti.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy