Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Celkem 778 hodin zameškala podle policie v tomto školním roce dívka jedné ze základních škol v Olomouci.

Pykat za to bude zřejmě její matka, která údajně dceři její vyhýbání se škole kryla omluvenkami. Ženě hrozí až dva roky vězení, řekla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Podle policistů je to zcela ojedinělý počet zameškaných hodin, jde zhruba o 120 vyučujících dnů.

Policisté se případem začali zabývat na podnět olomouckého okresního státního zastupitelství.

"Devětatřicetiletá žena z Olomouce vědomě omluvila své patnáctileté dceři jako žačce základní školy ve školním roce 2012-2013 celkem 778 zameškaných hodin," uvedla policejní mluvčí. Doplnila, že je žena podezřelá z ohrožování výchovy dítěte.

Olomoučtí policisté označují tento počet zameškaných hodin za zcela ojedinělý, podobných případů však podle nich přibývá v souvislosti s ukončením školního roku. Zameškané vyučovací hodiny školáků podle nich vyplouvají na povrch při klasifikaci učitelů.

Zameškané hodiny a s tím i postihy rodičů řeší policisté po celé zemi. Podobný případ řešili například v dubnu také policisté v Dačicích na Jindřichohradecku, kde nezletilý chlapec zameškal za rok a půl na základní škole 528 hodin.

Tento týden média zveřejnila případ, kdy podle policie dívka z Českokrumlovska zameškala přes 800 hodin. I tam hrozí jejím rodičům postih.

Aktualizováno před 54 minutami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

před 2 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

před 3 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.